Czym jest prawo bankowe i w jakich sprawach konsumenci pozywają banki?

366

bankJest wiele gałęzi prawa, a jedną z nich jest prawo bankowe. Kancelarie, które specjalizują się w sprawach z tego zakresu, najczęściej reprezentują interesy klientów pokrzywdzonych w wyniku umów zawartych z instytucjami finansowymi. Zazwyczaj sprawy te są niezwykle specyficzne, wymagające zgłębienia tematu i znajomości przepisów czy terminologii bankowej. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się prawo bankowe i kiedy możesz zostać zmuszony do skorzystania z usług wykwalifikowanego prawnika.

Prawo bankowe

Prawo bankowe to zbiór przepisów, które, najogólniej mówiąc, regulują kwestie współpracy na linii bank/instytucja finansowa – klient. Punktem wyjścia dla wielu regulacji jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o prawie bankowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1896). Przez lata zmieniała się ona wielokrotnie, dopasowując się do rewolucji na rynku i jego unowocześnionych wymagań.

Prawo bankowe w codziennym użyciu

Z uwagi na stopień skomplikowania mało kto wśród osób prywatnych zna i poprawnie interpretuje te przepisy. Choć dotyczą one wszystkich kredytobiorców, korzystających z rachunków bankowych, inwestujących to zaczynają nas interesować dopiero w momencie, gdy napotkamy na jakiś konkretny problem. Rosnące oprocentowanie kredytów, wyłudzenie danych skutkujące wyciekiem pieniędzy z konta, niejasności w liczeniu zdolności kredytowej, źle skonstruowane umowy czy ustanawianie zabezpieczenia hipotek – lista problemów wymagających konsultacji z prawnikiem okazuje się dzisiaj całkiem spora.

Kiedy zgłosić się do prawnika?

Coraz częściej okazuje się, że sprawy z pozoru beznadziejne, a przynajmniej bardzo trudne, udaje się rozwiązać przy pomocy dobrego prawnika. Jeśli chodzi o prawo bankowe, to zapadające w Polsce wyroki udowadniają, że można wygrać nawet w starciu z finansowym gigantem. Spraw wytaczanych bankom przez oszukanych czy rozczarowanych klientów jest dużo, a spora część z nich w ostatnich latach dotyczy też frankowiczów.

Do prawnika możesz zgłosić się także w przypadku:

  • toczącego się postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego,
  • negocjacji z bankiem w sprawie restrukturyzacji zadłużenia,
  • skomplikowanych procedur windykacyjnych,
  • zastosowania klauzul abuzywnych w umowie,
  • chęci zweryfikowania prawnej formy zabezpieczenia umowy kredytowej (czy zostało poprawnie ustanowione),
  • nadużyć finansowych – strat w przypadku nieautoryzowanych przelewów, transakcji kartowych, wyłudzeń, ataków hakerskich, wycieku danych.

Do kancelarii, która specjalizuje się w prawie bankowym warto zwrócić się zarówno na etapie przygotowania do postępowania, aby zasięgnąć porady prawnej, jak również później, gdy potrzebna Ci reprezentacja przed sądem lub inną instytucją finansową. Prawnik wnikliwie przeanalizuje sytuację, a także dokumenty, przygotuje stosowną argumentację i wysunie roszczenia klienta w obliczu najwyższej instancji sądowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments