Chcesz kupić mieszkanie? Poczekaj!

Udostępnij

Czy ceny mieszkań zaczną w końcu spadać? Dziś widać, że zaczęły rosnąć marże w kredytach hipotecznych. Banki także podnoszą kryteria przyznawania tego typu kredytów. Czy zmniejszy to popyt na nieruchomości, a tym samym spadną ich ceny?

Ciekawą analizę przeprowadził portal Bankier.pl. Na jej potrzeby sprawdził, jak na przestrzeni miesięcy wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych „bezdzietnego małżeństwo mieszkającego w mieście pow. 500 tys. mieszkańców”. W badaniu chce ono nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym o wartości 337,5 tys. zł (50 m kw.). Oboje zarabiają łącznie 6,2 tys. zł miesięcznie, w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony. Para może pochwalić się też pozytywną historią kredytową.

„Klienci gotowi są skorzystać z dodatkowych produktów banku, aby obniżyć marżę kredytową. Nie chcą jednak nabywać produktów inwestycyjnych i ubezpieczeń z funduszami kapitałowymi. Zobowiązanie zaciągane jest na 30 lat i spłacane w ratach równych” – dodaje portal.

Banki podnoszą marże

mieszkaniaOkazuje się, że w bieżącym miesiącu (tj. we wrześniu 2019 r.) średnia marża kredytowa dla kredytów z 10-procentowym wkładem własnym wyniosła 2,26 p.p. To najwyższa taka wartość od początku 2018 r.

W zupełnie innym kierunku podąża średnia zdolność kredytowa. W lipcu osiągnęła ona najniższą wartość od początku 2018 r. Analizowana para może liczyć na sfinansowanie nieruchomości w kwocie 567,9 tys. zł. Początkiem 2018 r. była to wartości o 50 tys. zł wyższa.

Jak na razie powyższe dane nie wpływają jeszcze negatywnie na rynek nieruchomości. Nie widać odwrócenia trendu w sprzedaży kredytów hipotecznych. I to mimo rosnących nadal cen mieszkań. Podwyżki kosztów kredytów są bowiem dziś łagodzone przez wzrosty wynagrodzeń (choć i to ulega zmianie, o czym przeczytacie tutaj) i stabilne stopy procentowe.
Mimo tego obserwatorzy tego rynku wypatrują już pierwszych sygnałów przesilenia. Te nie są na razie wyraźnie widoczne. Należy jednak pamiętać, że już w lipcu NBP głosowało nad podwyżką stóp procentowych. Wtedy pomysł nie został zaakceptowany. Nie wiadomo jednak, jakie decyzje bank centralny podejmie wkrótce, widząc rosnącą inflację. Wtedy popyt ma mieszkania i domy może spaść, bowiem kredyty staną się droższe i trudniej dostępne.
O inwestowaniu w nieruchomości posłuchasz też tutaj.
Tekst ten nie jest poradą inwestycyjną! Pamiętajcie, że wszelkie decyzje dot. finansów podejmujecie na własną odpowiedzialność.
Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również