GUS: zarabiamy coraz mniej

531

Niepokojące informacje płyną do nas z rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny (GUS) sprawdził, jak wygląda sprawa zarobków w Polsce. Nowe dane mogą lekko zmartwić pracowników.

Okazuje się, że zarówno duże, jak i średnie firmy płacą pracownikom przeciętnie już 5,12 tys. zł brutto. Z jednej strony to lepiej niż prognozowali ekonomiści. Z drugiej: porównując te dane z tymi z lipca, zarobki w naszym kraju zaczynają spadać.

GUS i jego nowe dane

gusGłówny Urząd Statystyczny analizował w swoim nowym badaniu płace w firmach, które zatrudniają co najmniej dziesięciu pracowników. Czego się dowiadujemy? Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wyniosło 5 125 zł brutto. Oznacza to skok o 6,8 proc., jeśli porównany tę liczbę z danymi GUS sprzed roku. Ekonomiści prognozowali wzrost o 6,7 proc. Mamy więc pozytywne zaskoczenie, ale w tej beczce miodu można wyczuć też parę łyżek dziegciu.

Portal Money dodaje:

„Przeciętna podwyżka wyniosła w ciągu roku 327 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4 798 zł brutto. W skali miesiąca średnia płaca jednak spadła o 57 zł brutto i 40 zł na rękę.”

Spada jednak liczba zatrudnianych osób, co widać od lipca i dotyczy firm z min. 10 pracownikami. W porównaniu z lipcem na rynku jest o 7,6 tys. mniej miejsc pracy. Analitycy mBank Research dodają, że to najgorsze dane, które zarejestrowano w sierpniu, od 2011 roku.

Lepiej mają najmniej zarabiający

„W okresie ośmiu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 4,5 proc. w sekcji „Informacja i komunikacja” do 9,4 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,8 proc.”

– podaje GUS. Ta ostatnia grupa to w sporej części sprzątacze, portierzy i ochroniarze, co pokazuje, że lepiej zaczynają mieć najmniej zarabiający.

Nim jednak otworzymy wszyscy szampany, warto pamiętać, że jednocześnie rośnie w Polsce inflacja, która dziś wynosi ok. 3 proc. (dokładnie 2,9 proc.). Szerzej pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments