NBP: czy obniży stopy proc.?

355

Co pewien czas powraca temat wprowadzanie w Polsce euro. Zdaniem NBP oddanie niezależności waluty innemu bankowi centralnemu mogłoby być teraz sporym zagrożeniem dla gospodarki.

Waluta euro budzi kontrowersje niemal od początku swojego istnienia. Dziś ekonomistów interesuje zwłaszcza kwestia stóp procentowych. Te od 2016 roku są w krajach z euro niemal na zerowym poziomie. Gdy oczekiwano ich podwyższenia, Europejski Bank Centralny (EBC) – idąc śladami swojego odpowiednika z USA, FED-u – ogłosił dalsze cięcia stóp.

Płać za trzymanie pieniędzy w banku

Tym samym oprocentowanie depozytów spadło do poziomu minus 0,5 proc. Co to oznacza w praktyce? Sytuacja staje się z dzisiejszej perspektywy kuriozalna i zaczyna przypominać odległą przeszłość bankowości, gdy za trzymanie środków w banku płaciło się stosowną opłacę.

FED twierdzi, że nie wyklucza kontynuowania takiej polityki. Możliwe, że tym szlakiem podąży EBC…

NBP a sprawa stóp procentowych

Co ciekawe, NBP wyłamuje się w tego trendu i jak na razie ani nie obniża stóp proc. ani ich nie podnosi. Bank czeka. Jeśli jednak podejmie jakieś decyzje, będą one raczej przeciwne temu, co robią FED czy jego europejski odpowiednik. Na lipcowym posiedzeniu głosowano wręcz za podwyżkami stóp procentowych. Co prawda, nie udało się uzyskać większości, pokazuje to jednak kierunek polityki NBP.

– Wydaje się, że zarówno EBC, jak i NBP podejmują optymalne działania. Sytuacja gospodarcza w naszym kraju mocno różni się od tego, co oglądamy w największych krajach, szczególnie w Niemczech. Gdy u naszych zachodnich sąsiadów jest wyraźne spowolnienie, u nas ciągle PKB solidnie rośnie – mówi Money.pl profesor Dariusz Filar – W tej sytuacji spokój i utrzymanie stóp procentowych bez zmian są uzasadnione. Przy niższym oprocentowaniu popyt na kredyty mógłby się mocno zwiększyć i sytuacja mogłaby być już niezdrowa – ostrzega.

Prof. Filar ma rację. Obniżka stóp proc. w sytuacji (jeszcze trwającej) koniunktury i rosnącej inflacji mogłaby doprowadzić do skoku cen. NBP jak na razie podejmuje więc słuszne decyzje. Pytaniem, na które nie znamy odpowiedzi, jest to, na ile ta mądra polityka monetarna wytrzyma przy socjalnych działaniach rządu…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments