RPP podniesie stopy proc. do 3 proc. – prognozuje Bank Pekao

605

Już 8 grudnia 2021 r. odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, Rada zdecyduje w przyszłą środę o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Przypomnijmy, że w październiku i listopadzie RPP już dwukrotnie zdecydowała o podniesieniu stóp proc. odpowiednio o 40 punktów bazowych w październiku i kolejne 75 punktów bazowych w listopadzie. W efekcie tych decyzji stopa referencyjna wzrosła do 1,25 proc. z 0,1 proc. Trzecia podwyżka z rzędu w grudniu br. oznaczałaby więc, że stopa referencyjna przekroczyłaby prawdopodobnie poziomy sprzed pandemii, kiedy to plasowała się ona na poziomie 1,50 proc.

RPP zdecyduje się na trzecią podwyżkę stóp proc. z rzędu

Ekonomiści z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao dostrzegają w dzisiejszym biuletynie, że inwestorzy oczekują, iż banki centralne w regionie będą podejmowały zdecydowane działania w celu ograniczenia presji inflacyjnej.

– Rośnie przekonanie, że RPP zdecyduje się w przyszłym tygodniu na podniesienie stóp procentowych o co najmniej 50 pb. Naszym zdaniem będzie to 75 pb – wskazali eksperci.

Argumentem stojącym za takimi oczekiwaniami mogą być m.in. ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który nawiązując do wystąpienia prezesa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej J.Powella stwierdził, iż inflacja w Polsce nie jest przejściowa tylko pozostanie podwyższona przez co najmniej 2 lata.

Dodał on nawet, że stabilizacja wzrostu cen jest teraz priorytetem dla RPP.

Ponadto, we wczorajszym wywiadzie dla “Gazety Polskiej” prof. Glapiński zaznaczył, że w dalszym ciagu jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych.

– Nie jest ona nieograniczona, bo nie możemy zdusić gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia. Ewentualny wzrost stóp spowoduje spadek inflacji w przyszłości – dodał prezes NBP.

Zobacz także: Glapiński (NBP): Na świecie mówi się o cudzie gospodarczym w Polsce

To wszystko sprawia, że ekonomiści Banku Pekao podtrzymują swoją opnię, że na najbliższym posiedzeniu RPP podniesie stopy o 75 pb.

– W przyszłym roku spodziewamy się 4 kolejnych podwyżek o 25 pb, w tempie jednej na kwartał – dodali eksperci.

Oznaczałoby to, że stopa referencyjna wzrosłaby w przyszłym tygodniu do 2,00 proc., a w przyszłym roku aż do 3,00 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments