Jak Polacy oceniają politykę walki z inflacją RPP i NBP?

Udostępnij

Ponad 70 proc. Polaków źle ocenia politykę walki z inflacji Narodowego Banku Polski i Rady Polityki Pieniężnej. Wynika to z najnowszego sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. W

Co sądzimy o polityce RPP i NBP?

Ponad 70 proc. respondentów pytanych w sondażu o politykę NBP i RPP odpowiedziało, że ocenią ją źle. „Zdecydowanie nie” ocenia jej dobrze 54,3 proc. ankietowanych, a „raczej nie” – 16 proc.

Pozytywnie na sprawę patrzy ponad 18 proc. badanych – w tym odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 5,4 proc. z nich. Zdania na ten temat nie miało 11,6 proc.

Na czym możemy oszczędzać?

Ankietowani zostali też zapytani o to, na czym by przede wszystkim oszczędzali, jeśli okaże się to konieczne w wyniku inflacji. Aż 19,1 proc. osób wskazało rozrywkę, kulturę i rekreację. 18,5 proc. chce oszczędzać na wyjściach do restauracji lub kawiarni. Z kolei „wyjazdy odpoczynkowe” wykluczy ze swojej listy wydatków 17,8 proc. 17,4 proc. – zdecydowałoby się na oszczędzanie na remoncie lub wyposażeniu mieszkania.

Najmniej badanych –  bo tylko 0,3 proc. – byłoby skłonnych oszczędzać na edukacji i zajęciach dodatkowych. 2,4 proc. jest w stanie ograniczyć wydatki na żywność. 5,4 proc. badanych odłożyłoby natomiast płatność rachunków za prąd, telefon, gaz, itp.

Sondaż został przeprowadzony jeszcze przed ogłoszeniem danych o wrześniowej inflacji – w dniach 24-25 września, metodą CAWI (Computer Aided Web Interview).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również