Rozliczamy koalicję z obietnic po pierwszych 100 dniach rządów

Udostępnij

“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.

W dziesiątym odcinku programu prowadzący omówili pierwsze 100 dni rządu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Z jakimi problemami mierzył się rząd Donalda Tuska przez pierwsze 100 dni?

Z całą pewnością pierwsze 100 dni nowego rządu nie było okresem spokoju. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że rząd Donalda Tuska absolutnie nie ma poparcia w Pałacu Prezydenckim, co zmienia jego możliwość sprawczą na stanowienie prawa.

Po drugie, należy zwrócić uwagę, że przez ostatnie kilka tygodni mamy do czynienia z bardzo intensywnymi protestami rolników. Wcześniej mieliśmy zaś duże protesty elektoratu partii PiS związany z obroną dwóch prawomocnie wspomnianych byłych posłów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

12 gwarancji Trzeciej Drogi

Trzecia Droga przed wyborami ogłosiła “12 gwarancji Trzeciej Drogi”. Pierwszą gwarancją był “Prosty i stabilny system podatkowy”. Postulat ten był na tyle mało konkretny, że można dziś mówić o jego zrealizowaniu – przynajmniej częściowym.

Drugą gwarancją Trzeciej Drogi był “Dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością”. W rzeczywistości postulat ten przekształcił się w “wakacje od składek ZUS”. Można zatem uznać, że na ten moment nie został on spełniony, gdyż wakacje składkowe nie korespondują w 100% z tym, co Trzecia Droga obiecała.

Trzecią gwarancją Trzeciej Drogi było “6% PKB na edukację”. Na tę chwilę, postulat ten nie został zrealizowany. Kolejną gwarancją tej partii była “Nowoczesna armia. 50% wydatków na modernizację wojska w polskich zakładach zbrojeniowych”. Do tej pory postulat ten nie został spełniony, lecz należy mieć świadomość, że odbudowanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych to długofalowy, wieloletni proces.

Następną gwarancją Trzeciej Drogi był “Koniec kolejek do lekarzy”. Na ten moment postulat ten nie został zrealizowany. Kolejna gwarancja brzmiała “Rodzinny PIT. Większa rodzina – niższe podatki”. Na tę chwilę nie została ona spełniona.

Kolejna gwarancja Trzeciej Drogi to “Kobiety, do przodu!”. Z całą pewnością hasło to nie zostało do tej pory zrealizowane. Następną gwarancją było “Bezpieczeństwo żywnościowe”. Postulat ten dotyczył wprowadzenia systemu kaucyjnego w imporcie towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Na ten moment nie został on spełniony.

Kolejna gwarancja brzmiała “Zielona Polska. Tani prąd, czyste powietrze”. Na tę chwilę postulat ten nie został spełniony. Następna gwarancja to “Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami”. Do tej pory taki asystent nie został wprowadzony.

Warto jednak zwrócić uwagę, że Trzecia Droga nie deklarowała, że spełni swoje 12 gwarancji w pierwsze 100 dni, lecz w trakcie całej obecnej kadencji rządu.

Postulaty Nowej Lewicy

Główny postulat partii Nowa Lewica brzmiał “Po pierwsze pogonimy Ministra Edukacji Czarnka, po drugie usuniemy HiT ze szkoły i po trzecie podniesiemy płace nauczycielom”. Pierwsza i trzecia z tych obietnic została już spełniona, druga zaś jest w trakcie realizacji i może zostać spełniona już od kolejnego roku szkolnego.

Kolejny postulat Nowe Lewicy brzmiał “Lekcja religii nie powinna być w szkołach”. W tej sprawie obecnie trwają rozmowy, wiemy już, że nowy rząd będzie dążył do tego, aby zmniejszyć liczbę godzin religii w szkołach lub by lekcje religii były na początku lub na końcu planu lekcji na dany dzień.

Następnym postulatem było “Przeznaczenie minimum 8% PKB na ochronę zdrowia”. Na ten moment obietnica ta nie została spełniona.

100 Konkretów Platformy Obywatelskiej

Na dzień 22 marca 2024 roku ze “100 Konkretów Platformy Obywatelskiej” w pełni zrealizować udało się zaledwie osiem. Mowa tutaj o takich postulatach, jak:

Z opóźnieniem zrealizowana zostanie również obietnica zatytułowana “Obniżenie VAT dla sektora beauty”. Z kolei, rządowi Donalda Tuska przez pierwsze 100 dni udało się również częściowo zrealizować 14 kolejnych postulatów, w tym “Zniesienie recepty na pigułkę dzień po” oraz “Odpolitycznienie mediów publicznych”.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również