Co musisz wiedzieć o Rosji? – sąsiedzi pod lupą

0
Rosja - flaga

Największe państwo świata, które rozciąga się na dwóch kontynentach i znajdują się w nim niemal wszystkie strefy klimatyczne – mowa oczywiście o Rosji. Prawdopodobnie nie znajdziemy na naszej planecie bardziej zróżnicowanego i wszechstronnego pod względem geograficznym, architektonicznym i kulturalnym kraju. Niestety ze względów politycznych oraz słabo rozwiniętej infrastruktury turystycznej nie jest on najpopularniejszym kierunkiem do zwiedzania. Nie zmienia to faktu, że jest naszym wschodnim sąsiadem – graniczymy z obwodem kaliningradzkim. Warto więc dowiedzieć się więcej o Rosji, zainteresowanych zapraszam poniżej:

Rosja – podstawowe informacje

Rosja to państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej (z obwodem kaliningradzkim w Europie Środkowej) przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się z 85 podmiotów federalnych. Jej powierzchnia wynosi ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych, co czyni ją największym krajem świata. Z kolei liczba ludności wynosi 147 milionów, co plasuje Rosję na 9 pozycji na świecie.

Należy do wielu międzynarodowych organizacji, w tym jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, G20, Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej czy Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Gruzją, Ukrainą, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną, Litwą i Polską.

Rozciągłość południkowa wynosi do 4 tysięcy kilometrów a równoleżnikowa do 9 tysięcy kilometrów. Jest także podzielona aż na 11 stref czasowych. Najwyższym szczytem jest Elbrus o wysokości 5642 metrów nad poziomem morza znajdujący się w górach Kaukaz. W Rosji znajduje się również największe jezioro świata – Morze Kaspijskie, oraz najgłębsze – Bajkał. Otacza ją aż 13 mórz. Ponad 70% obywateli tego kraju jest wyznania prawosławnego.

Rosja jest republiką federalną o semiprezydenckim systemie rządów. Organem władzy ustawodawczej jest dwuizbowy parlament – Zgromadzenie Federalne, składające się z izby wyższej Rady Federacji, oraz niższej – Dumy Państwowej. Jednak prezydent również ma szerokie uprawnienia w jej zakresie – ma prawo wydawania dekretów z mocą ustawy. Władzę wykonawczą posiada właśnie prezydent oraz rząd, a sądowniczą – niezawisłe sądy.

Rosja – gospodarka

Walutą kraju jest rubel rosyjski, który w obiegu znajduje się niemal od początku historii Rosji. Dzieli się na 100 kopiejek. Najwyższy nominał banknotu to 5000 RUB. Oczywiście ze względu na olbrzymie terytorium, liczbę ludności oraz gigantyczne zasoby naturalne to państwo należy do największych gospodarek świata. Jego PKB wynosi 1,66 biliona dolarów, dzięki czemu plasuje się na 11 miejscu na świecie oraz 5 w Europie. Z kolei PKB na osobę wynosi 11 288 USD, czyli mniej niż w Polsce. Przekłada się to na 61 pozycję na świecie i 31 w Europie. Stopa bezrobocia wynosi aktualnie 6,4%.

Dodatkowo Rosja ma najgorszy w Europie wskaźnik jakości życia. Jednym z największych współczesnych problemów tego kraju jest występowanie bardzo dużych nierówności społecznych wynikających z ogromnych dysproporcji w rozkładzie dochodów pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. Do 110 rosyjskich miliarderów należy aż 35% całego bogactwa tego państwa, a co gorsza, aż 17 milionów jego obywateli żyje w stanie skrajnego ubóstwa.

Z drugiej strony, Rosja dysponuje największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii, w tym drewna, cennych metali, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla kamiennego. Ponadto, na terenie tego państwa znajduje się 25% światowych zasobów wody słodkiej.

Ogromne znaczenie dla tego kraju ma przemysł elektromaszynowy. Rosja jest największym na świecie eksporterem broni ciężkiej. Jest także liderem w produkcji śmigłowców oraz systemów nawigacji morskich. Co więcej, zajmuje pierwsze miejsce na świecie w uprawie takich wyrobów rolniczych, jak:

  • Ziarno słonecznika
  • Jęczmień
  • Owies
  • Gryka
  • Porzeczka
  • Malina
  • Agrest

Rosja należy do krajów o najniższym odsetku analfabetów na świecie, wynosi on zaledwie 0,6%. Rocznie to państwo odwiedza ponad 30 milionów turystów. W tym kraju znajduje się 29 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rosja – największe miasta

Oczywiście stolicą i największym miastem Rosji jest Moskwa. Co więcej, jest największym ośrodkiem politycznym, gospodarczym, kulturalnym, religijnym, finansowym, edukacyjnym, komunikacyjnym oraz turystycznym tego kraju. Leży nad rzeką o tej samej nazwie. W Moskwie żyje ponad 12,2 miliona mieszkańców, przy czym cała aglomeracja liczy aż 17,1 miliona osób. Często jest uznawana za finansową stolicę świata.

Wielokrotnie zdobywała pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast pod względem kosztów życia oraz to właśnie w niej mieszka największa liczba miliarderów. Co ciekawe to także w tym mieście znajdują się najwyższe wieżowce na naszym kontynencie. Historyczne centrum miasta z Kremlem oraz Placem Czerwonym znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas II Wojny Światowej Moskwa jako jedyna europejska stolica odparła niemieckie ataki.

Drugie największe miasto to Petersburg. Leży w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W latach 1712-1918 było stolicą Imperium Rosyjskiego. Żyje w nim 5,3 miliona mieszkańców. Jest drugim ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym i turystycznym, choć w niektórych lat przewyższa ją pod względem liczby odwiedzających. Uchodzi za jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.

Jest również jedną ze stolic muzealnych globu. To tutaj mieści się Ermitaż – jedno z trzech największych muzeów świata, oraz kilkaset innych placówek. Osią tego monumentalnego miasta jest Newski Prospekt, który w swoim początkowym odcinku jest deptakiem oraz swego rodzaju miejskim salonem,

Trzecie największe miasto to Nowosybirsk. Leży na Syberii nad rzeką Ob, nieoficjalnie uważa się je za stolicę tej krainy. Jest wielkim ośrodkiem handlowym, przemysłowym, kulturalnym, naukowym i sportowym oraz ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Żyje w nim 1,6 miliona mieszkańców.

Czwarte największe miasto to Jekaterynburg. Leży w azjatyckiej części Rosji po wschodniej stronie środkowego Uralu, nad rzeką Iset. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy i komunikacyjny kraju. Żyje w nim 1,4 miliona mieszkańców.

Piąte największe miasto to Niżny Nowogród. Leży nad Wołgą, u ujścia Oki, 450 kilometrów na wschód od Moskwy. Jest wielkim ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza samochodowym – to tutaj produkuje się pojazdy marki GAZ; maszynowym i stoczniowym. Żyje w nim 1,3 miliona mieszkańców.

Szóste największe miasto to Kazań. Leży przy ujściu rzeki Kazanki do Wołgi. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz naukowym. Jest największym rosyjskim centrum produkcji lotniczej. Żyje w nim 1,2 miliona mieszkańców. Jest także rosyjskim centrum Tatarów, stanowią oni niemal połowę jego populacji.

Rosja – ciekawostki

Nowy rok w Rosji obchodzony jest dwukrotnie. 1 stycznia, a następnie 14 stycznia, ponieważ w Rosyjskim Kościele Prawosławnym wciąż używa się kalendarza juliańskiego.

Rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Orbitował wokół Ziemi w 1961 roku.

Rosyjska Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą linią kolejową na świecie. Obejmuje prawie cały kraj, od Moskwy do Władywostoku. Łącznie trasa liczy 9289 kilometrów i na jej przejechanie w całości potrzeba 152 godzin i 27 minut.

W czasie II Wojny Światowej metro w Rosji pełniło rolę schronów przeciwbombowych.

W jeziorze Bajkał żyje około 1700 gatunków roślin i zwierząt, z których dwie trzecie nie występuje nigdzie indziej. W tym samym zbiorniku znajduje się 20% całości słodkiej niezamarzniętej wody na świecie.

Rosyjska Biblioteka Państwowa jest największą biblioteką na świecie. Przechowuje się w niej ponad 43 miliony przedmiotów.

Na Syberii znajduje się około 20% światowych zasobów drzew, a lasy stanowią 60% powierzchni całej Rosji.

Aż 25% Rosjan to emeryci i renciści.

Moskiewskie metro jest trzecim najbardziej ruchliwym na świecie. Codziennie korzysta z niego 9 milionów pasażerów.

Największa na świecie restauracja McDonald’s znajduje się w Moskwie. Mieści 700 osób.

Rosja posiada więcej broni nuklearnej niż jakiekolwiek inne państwo – około 8400 głowic.

W Rosji żyje około 11 milionów więcej kobiet niż mężczyzn.

Wieś Tomtor położona niedaleko Jakucka jest najzimniejszym zamieszkanym miejscem na Ziemi. W 2004 roku odnotowano tam rekordową temperaturę -72,2 stopni Celsjusza.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments