Czy Rosja toruje właśnie sobie drogę do rozwoju rynku DeFi? Dyrektor Departamentu Polityki Finansowej Ministerstwa Finansów Iwan Czebeskow przedstawił swoje uwagi na ten temat podczas Crypto Summit 2023.
Rosja legalizuje DeFi i DAO
W otoczeniu sankcji nałożonych na Rosję przez społeczność międzynarodową wydaje się, że kraj ten kieruje swoją uwagę w stronę legalizacji nowej i zdecentralizowanej formy finansów znanej jako DAO.
DAO to po prostu zdecentralizowana autonomiczna organizacja, która wykorzystuje technologię blockchain i inteligentne kontrakty do zarządzania różnymi rodzajami transakcji finansowych w wysoce zdecentralizowany sposób. DAO w założeniu władz tchną życie w rosyjskie rynki dzięki takim ofertom, takich jak pożyczanie, wymiana i przechowywanie aktywów cyfrowych, stake’owanie itd. Legalizacja tego rynku przez rosyjski rządu jest postrzegana jako sposób na zwiększenie płynności na rynku w świetle niedawnych sankcji. Przemawiając na szczycie Czebeskow powiedział:
„Aktywnie opowiadamy się za rozwojem DFA [Digital Financial Assets], jednak rozumiemy, że same DFA nie „odniosą sukcesu”; potrzebujemy połączenia między DFA a zdecentralizowanym światem finansów, aby wykorzystać istniejącą płynność w zdecentralizowanych finansach.”
Partnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.
Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.
Po podpisaniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina ustawy o DFA w 2020 r. kraj ma jednak trudności z przyciągnięciem inwestorów. Czebeskow zauważa ponadto, że obecnie raporty wskazują, że za pośrednictwem Banku Rosji zarejestrowano jedynie 10 blockchainowych platform, które mają działać w kraju.
Wciąż istnieje nadzieja, że rynek DFA odżyje, a ewentualna legalizacja DeFi DAO mogłaby przyspieszyć ten proces.
Dyrektor stwierdził zatem, że Rosja rozumie, że „aby zarówno DFA, jak i ogólnie zdecentralizowane finanse mogły rozwijać się aktywniej, DAO muszą zostać zalegalizowane”.
Rosja jest pomysłowa w zakresie unikania sankcji
Od początków rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjski naród cierpi z powodu sankcji nakładanych na jego kraj ze strony kilku dużych gospodarek pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Pomimo tego Rosja i jej inwestorzy wykazali się dużą pomysłowością, unikając sankcji. W zeszłym roku raporty sugerowały, że lokalni inwestorzy mogą wykorzystać kryptowaluty, aby uniknać sankcji. Później, w 2022 r., pojawiły się pogłoski o legalizacji przez Rosję kryptowalut – specjalnie na potrzeby handlu międzynarodowego.