Kiedy rock spadł ze szczytów list przebojów?

252

Na naszych łamach pisaliśmy już o tym, jaka muzyka sprzedawała się najlepiej na przestrzeni dekad. Dziś zastanowimy się, kiedy rock na dobre wyleciał z list przebojów.

Rock „umiera” od dekad. Właściwie nim na dobre powstał, ponoć już dokonywał swojego żywota. Przynajmniej tak uważali krytycy, którym nie podobali się np. The Beatles. (Za jednego z największych pechowców w dziedzinie biznesu muzycznego uchodzi do dziś przedstawiciel firmy Decca, który w 1962 roku odrzucił propozycję współpracy z obozu The Beatles twierdząc, że rock… nie ma przyszłości). Stało się inaczej. Lata 60., 70., 80. i nawet jeszcze 90. to złota era muzyki gitarowej i rock’n’rolla. Co było potem?

Kiedy rock zaczął umierać?

Użytkownik YouTube, David Bennett, sprawdził, ile rockowych zespołów znajdowało się w podsumowaniach rocznych najlepiej sprzedających się płyt w USA i Wielkiej Brytanii od 1960 roku. Wyniki przedstawił na wykresie.

rock

Co może zaskoczyć młodszych fanów gatunku, największe komercyjne sukcesy ich ulubiona muzyka święciła w latach 70. Wtedy aż średnio 60 proc. najlepiej sprzedających się płyt w USA i UK zawierało rocka. Trudno się dziwić, wtedy najsłynniejsze płyty nagrywali giganci pokroju Led Zeppelin czy Black Sabbath. Potem było już gorzej. Zwłaszcza lata 80. okazały się niezbyt dobre pod kątem sprzedaży płyt i produkcji hitów. Czołowi reprezentanci gatunku – mimo niemałych sukcesów komercyjnych – tkwili wtedy jeszcze w pewnej niszy. Można tu wskazać np. na Metallikę, która w latach 80. dopiero przygotowywała się do podboju świata. Podobnie sprawy miały się z Gun N’ Roses czy całym nurtem grunge.

Odrodzenie przyszło dopiero w latach 90., gdy w USA zaczął rządzić grunge, a w UK britpop.

Początek końca?

Załamanie rynku nadeszło w drugiej dekadzie XXI wieku. Rok 2011 był pierwszym, w którym wśród najlepiej sprzedających się płyt nie znalazła się ani jedna (!) płyta rockowa. Z kolei w kolejnych latach pojawiały się w zestawieniach albumy z tego gatunku, ale były to pojedyncze przypadki.

Czy więc rock umiera? Nie! Powyższe dane kontrastują bowiem z rankingiem najbardziej dochodowych tras koncertowych w historii. Znajdziecie go tutaj. Stanowi on świetne dopełnienie tego tekstu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments