Za kilka dekad możemy mieć w Polsce bardzo duży problem dot. systemu emerytalnego, który może się załamać. – Jedynym rozwiązaniem jest emerytura obywatelska, równa dla wszystkich – twierdzi dr hab. Robert Gwiazdowski.

Robert Gwiazdowski o Polskim Ładzie

– Propozycje w Nowym Ładzie są na razie hasłami. Generalnie rzecz biorąc, hasło „będzie lepiej” jest bardzo dobrym hasłem, sam chciałbym, żeby tak było, ale będzie można to ocenić, jak przeczytamy szczegóły – powiedział teraz agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. Robert Gwiazdowski, profesor Uczelni Łazarskiego, szef Rady Programowej Warsaw Enterprise Institute.

Ma przy okazji bardzo złe wieści dla osób, które liczą na emeryturę od państwa.

– Z dzisiejszych wyliczeń wychodzi, że stopa zastąpienia będzie wynosiła około 30 proc. Stopa zastąpienia to różnica między wynagrodzeniem, gdy się pracuje, a emeryturą, którą się otrzymuje. To proszę sobie wyobrazić, że dzisiaj mamy wynagrodzenie 3 tys. zł brutto. Zapowiedź takiej niskiej emerytury to jednocześnie szansa na skłonienie ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, które będą pracowały na ich emerytury w przyszłości. A jeżeli nawet nie na emerytury, to przynajmniej na pomoc bezpośrednią, jak to było w XIX wieku, kiedy dzieci opiekowały się rodzicami – powiedział.

Emerytura obywatelska

Zdaniem byłego lidera partii Polska Fair Play „jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie emerytury obywatelskiej, bo współczesne państwo nie może starych ludzi, którzy pracowali albo nawet nie pracowali, ale nie mają środków do życia, zostawić samych sobie”.

Postulowane przez niego od kilku lat rozwiązanie zakłada w praktyce, że wszyscy emeryci będą otrzymywać równe świadczenia. Te będą pochodzić jednak z podatków powszechnych, nie zaś ze składek proporcjonalnych do dochodów, czy tak jak ma to miejsce dzisiaj.

– Emerytura obywatelska równa dla wszystkich tych, którzy będą mieli emerytury w przyszłości, będzie niską emeryturą. Ale i tak za te 30 lat 3/4 przyszłych emerytów będzie uzyskiwało emeryturę minimalną, bo nie odłożą na większą – powiedział Robert Gwiazdowski, dziś też szef Rady Programowej Warsaw Enterprise Institute.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments