Remastery — czyli jak ponownie zarobić na tym samym produkcie

102
Remastery

Czasem lubimy wracać do filmów i gier, które były popularne za czasów naszej młodości. Dawne produkcje wywołują falę miłych wspomnień. Jednak niektóre filmy i gry źle się zestarzały. Pomocny może w tym wypadku okazać się remaster. Czym właściwie jest? Dlaczego remaster stał się tak popularny i dokąd zmierza rynek gier?

Czym jest remaster?

Włączenie starej gry, która cieszyła nas w czasach młodości, sprawia, że miłe wspomnienia powracają. Czasem wchodzimy w stan przyjemnej nostalgii. Jednak niektóre tytuły zestarzały się w niekorzystny sposób, a to sprawia, że gra sprzed kilku lat przestaje być atrakcyjna. Możemy mieć też problem z jej uruchomieniem na nowoczesnym sprzęcie, do którego nie jest przystosowana. Aktualnie wychodzące tytuły mogą nas rozczarować przykładowo słabą fabułą. W takiej sytuacji ratunkiem może okazać się remaster. Ale co to takiego?

Remaster to odświeżenie starej gry. Fabuła gry nie zmienia się, natomiast warstwa audiowizualna dostosowywana jest do obecnych czasów. W remasterze tekstury zmieniają się na nowe, a grafika zostaje poprawiona i dopracowana. Zmienić mogą się także niektóre animacje. Remaster to nic innego jak aktualizacja danego tytułu, która dostosowuje go do współczesnych wymagań technologicznych i uatrakcyjnia wygląd samej gry.

Remastery

Bardzo dobrym przykładem remastera może być Super Mario Bros. Gra, którą wiele osób kojarzy z czasów młodości, kiedy komputery dopiero zaczęły się pojawiać. Nadal jest dwuwymiarowa i dostarcza tyle samo rozrywki co kiedyś. Została dostosowana do współczesnych wymagań technologicznych i może cieszyć młodzież, ale także osoby, które mają z Super Mario Bros miłe wspomnienia z dzieciństwa. Czy remaster i remake to jest to samo? Czym jest reboot? Odświeżać stare filmy i gry można na różne sposoby.

Remake, reboot i remaster — czym się od siebie różnią?

Słowo remake pochodzi z języka angielskiego, a dosłownie oznacza stworzyć coś ponownie. Remake to nie to samo co remaster, ponieważ w jego przypadku twórcy opowiadają tę samą historię, ale przykładowo w filmach mogą zmienić się aktorzy. W zależności od umowy licencyjnej fabuła też może ulec zmianie. Najczęściej możemy spotkać się z opowiedzeniem tej samej historii, ale w innych realiach kulturowych. Bohaterowie mogą żyć w innym kraju lub w innych czasach niż w oryginalnej produkcji. Szczególnie popularne są remake produkcji kinowych.

Reboot to jeszcze inny rodzaj odtworzenia istniejącego już tytułu. Częściej z rebootem mamy do czynienia w świecie gier. To stworzenie jakiejś produkcji od nowa. Autorzy mają znacznie więcej możliwości, jeżeli chodzi o zmianę fabuły. Przykładem reboota może być gra Tomb Raider. Oryginalny tytuł ukazał się w 1996 roku, natomiast zmieniona wersja miała premierę w 2013 roku. W tym przypadku znacząco różni się fabuła, wspólna jest główna bohaterka w obu produkcjach, czyli Lara Croft.

Warto wiedzieć, że z rebootem możemy spotkać się też w przypadku produkcji filmowych. Odtwarzanie niegdyś popularnych tytułów to nic złego, jednak w świecie gier coraz częściej możemy spotkać się z wracaniem do znanych już tytułów w odświeżonej wersji. Czy rynek gier idzie w złym kierunku? Niektórzy raczej narzekają na brak całkiem nowych i ciekawych tytułów.

Zmiany na rynku gier — czy remastery mają sens?

gamingRemaster to ciekawe rozwiązanie, które pozwala wrócić do tytułów sprzed lat i bawić się w czasie grania tak jak za czasów młodości. Dostosowanie gier pod aktualną technologię doceniają zwłaszcza osoby, które pragną, chociaż na chwilę cofnąć się w czasie. Nie da się ukryć, że mogą wywołać przyjemne uczucie nostalgii, jednak znajdą się gracze, którzy narzekają na to rozwiązanie. Remastery są dobre na chwilę, jednak to nowe tytuły, ciekawa fabuła i akcja sprawiają, że gracze zostają przy danej produkcji na dłużej. Część graczy uważa, że remaster to pójście na skróty i bazowanie na emocjach oraz wspomnieniach sprzed lat. W ostatnim czasie możemy zaobserwować, że pojawia się coraz mniej całkiem nowych gier, które nie bazują na sukcesie z przeszłości.

Remastery to stosunkowo łatwy zarobek, ponieważ odświeżenie starego tytułu to znacznie mniej pracy niż stworzenie całkiem nowej gry od podstaw. Mimo wszystko remastery cieszą się sukcesem niedługo. Gracze wracają do starych produkcji z sentymentu, jednak brak nowej fabuły sprawia, że wiele osób szybko po premierze przestaje grać. Zostają tylko osoby, które mają naprawdę mnóstwo dobrych wspomnień związanych z daną grą.

Dużo lepszym rozwiązaniem od remasterów są remaki i rebooty, ponieważ mimo nawiązań do produkcji sprzed lat, mają w sobie powiew świeżości. Mogą różnić się fabułą, być osadzone w innych czasach, a nawet bohaterowie mogą być inni, a w przypadku filmów, grają ich inni aktorzy.

Sukcesem remasterów, remaków i rebootów są wspomnienia fanów danej produkcji

Fotel gamingowyRemaster to odświeżenie starej gry, jednak w tym przypadku fabuła dawnej produkcji się nie zmienia. Zostaje poprawiona warstwa audiowizualna. W niektórych przypadkach poprawiana jest grafika, motoryzacja i animacja. Ponadto dawna gra zostaje przystosowana do aktualnej technologii. W przypadku remaku mamy także do czynienia z powrotem do znanego już tytułu, jednak pewne elementy oryginalnej produkcji zostają zmienione. Często możemy spotkać się z osadzeniem bohaterów w innych realiach kulturowych lub ze zmianą niektórych postaci. Natomiast reboot to zmiana wcześniejszej produkcji w warstwie fabularnej i technologicznej.

Produkcje bazujące na istniejących już tytułach skierowane są do osób, którym dany tytuł jest szczególnie bliski. Część osób wraca do danej gry po latach, ponieważ ma z nią miłe wspomnienia. Jednak remastery zbyt długo nie cieszą się popularnością. Gracze wracają do konkretnej produkcji na chwilę i szybko przestają w nią grać. Niektórzy uważają, że remaster to pójście na skróty i bazowanie na emocjach oraz wspomnieniach sprzed lat. Tego typu produkcje nie są tak kosztowne, jak całkiem nowa gra z oryginalną fabułą stworzona od zera. Mimo wszystko remastery starych gier mogą wprowadzić w przyjemny stan nostalgii, jednak w ostatnim czasie zdecydowanie więcej wychodzi tego typu produkcji niż zupełnie nowych tytułów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments