Rekrutacja IT w Gdyni przez agencję HR – jak to wygląda krok po kroku?

Rekrutacja IT w Gdyni przez agencję HR – jak to wygląda krok po kroku?

Firmy z sektora nowych technologii mają coraz większe problemy z pozyskiwaniem pracowników – w dodatku już nie tylko na te specjalistyczne, ale też szeregowe stanowiska. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Gdyni, gdzie pracodawcy muszą rywalizować o pracowników z konkurencją z całego Trójmiasta. Nic dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się powierzyć rekrutację IT w Gdyni wyspecjalizowanej agencji HR. Jak wygląda taka rekrutacja? Jakie działania podejmuje wynajęta agencja, aby pozyskać odpowiednich pracowników dla swojego klienta? Prześledźmy ten proces krok po kroku.

Krok 1: stworzenie profilu idealnego kandydata

Każda profesjonalna agencja HR zaczyna od tego kroku, ponieważ musi wiedzieć, kogo właściwie szuka jej klient. Na tym etapie specjaliści agencji ustalają wszystkie potrzeby i oczekiwania przedsiębiorcy, na podstawie czego tworzony jest profil idealnego kandydata. Mogą się na niego składać takie informacje, jak:

  • wykształcenie,
  • wiek,
  • doświadczenie zawodowe,
  • kompetencje twarde i miękkie,
  • znajomość języków i wiele innych.

Mając taki profil agencja będzie już wiedzieć, jak sporządzić prawidłową treść ogłoszenia oraz na co zwracać uwagę analizując nadesłanie podania kandydatów.

Krok 2: wybór strategii rekrutacyjnej

Rekrutacja IT w Gdyni może zostać przeprowadzona na różne sposoby, w zależności od obranej strategii – zawsze ustala się ją w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorcy, jego możliwości finansowych, obecnej struktury zatrudnienia, oczekiwań względem nowych pracowników oraz czasu, w jakim mają zostać obsadzone wolne etaty.

Podstawową strategią jest kompleksowe przeprowadzenie rekrutacji w modelu standardowym. Czołowe agencje HR oferują swoim klientom tzw. outsourcing procesów rekrutacyjnych. Oznacza to przejęcie wszystkich obowiązków związanych z pozyskaniem pracowników, od tworzenia i publikacji ogłoszeń, przez przyjmowanie podań i weryfikowanie ich treści, aż po przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych. Na życzenie klienta agencja może również podjąć negocjacje w zakresie indywidualnych warunków zatrudnienia z wybranymi kandydatami.

Coraz więcej firm z branży IT decyduje się jednak na zupełnie inną strategię, czyli headhunting. Ta metoda pozyskiwania pracowników znakomicie sprawdza się w sektorze nowych technologii, który mocno cierpi z powodu deficytu specjalistów. W headhuntingu nie chodzi o to, aby czekać na zgłoszenia kandydatów, ale o znalezienie ich na własną rękę, wykorzystując do tego różne kanały komunikacji, jak na przykład media społecznościowe.

Headhunter znajduje specjalistów idealnie wpisujących się w oczekiwania klienta, nawiązuje z nimi kontakt, kreuje atrakcyjny wizerunek marki pracodawcy oraz składa im propozycję zmiany miejsca zatrudnienia. W ten sposób można pozyskać do firmy wysokiej klasy fachowców, którzy z uwagi na rzadkie i pożądane kwalifikacje nie biorą udziału w standardowych procesach rekrutacyjnych.

Na marginesie warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniu, mianowicie o outsourcingu IT. Jest to opcja dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują tylko okresowego wzmocnienia zespołu, natomiast niekoniecznie są zainteresowani tworzeniem nowych etatów. Agencja HR może podjąć się zbudowania zewnętrznego zespołu złożonego np. z programistów, który będzie realizować zadania zlecone przez klienta.

Krok 3: analiza podań i rozmowy kwalifikacyjne

Na tym etapie ujawniają się ważne korzyści z podjęcia współpracy z agencją HR, ponieważ przedsiębiorca unika wszystkich uciążliwych obowiązków związanych z prowadzeniem rekrutacji. To agencja przyjmuje podania, weryfikuje zawarte w nich informacje oraz zaprasza najlepszych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne.

Rozmowy są przeprowadzane przez doświadczonego rekrutera, który potrafi ocenić kandydata na podstawie tego, co mówi i jak się zachowuje. To minimalizuje ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby, również pod względem charakterologicznym.

Krok 4: zarekomendowanie kandydatów do zatrudnienia

Po wytypowaniu najlepszych kandydatów agencja przedstawia ich klientowi, argumentując swój wybór. Przedsiębiorca może się zdecydować na zatrudnienie tych osób oraz dodatkowo powierzyć agencji wynegocjowanie indywidualnych warunków z przyszłymi pracownikami.

Wiesz już, jak przebiega rekrutacja IT w Gdyni z pomocą agencji HR. Pozostaje jeszcze ważna kwestia: jaką agencję wybrać do obsługi tego procesu? Tutaj warto się kierować przede wszystkim jej doświadczeniem w rekrutowaniu na rzecz firm z sektora nowych technologii oraz zakresem oferowanych usług, jak również opiniami dotychczasowych klientów.

Na trójmiejskim rynku szczególnie dobrą renomą cieszy się agencja Verita HR, rekomendowana przez 97% klientów biznesowych oraz 90% zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników. Verita HR specjalizuje się w rekrutacji IT w Gdyni i w całej Polsce, oferuje swoim klientom zarówno outsourcing procesów rekrutacyjnych, jak i headhunting oraz outsourcing IT.

Z pełną ofertą Verita HR przygotowaną specjalnie dla przedsiębiorców z Gdyni można się zapoznać na stronie internetowej https://veritahr.com/gdynia/rekrutacja-it/.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments