PSPA: Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych możliwe w II poł. 2022 r.

0
Elektryczny samochód, electric car

Przy determinacji i pozytywnym podejściu ze strony państwa, realne jest wprowadzenie dopłat do zakupu używanych samochodów elektrycznych dla osób fizycznych w II połowie 2022 roku, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur.

PSPA zaprezentowało pomysł wprowadzenia dopłat do używanych pojazdów elektrycznych na początku października, podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Przewiduje on 9 tys. zł dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego nie starszego niż 4 lata (13 tys. zł w przypadku posiadaczy karty dużej rodziny) i nie droższego niż 125 tys. zł.

„Traktujemy tę propozycję jako pierwszy głos w dyskusji, do której chcemy włączyć kolejnych interesariuszy. Jesteśmy, oczywiście, otwarci na zmiany i dopasowanie propozycji do oczekiwań rynku i możliwości państwa. Nie da się jednak nie zauważyć, że rynek samochodów osobowych w Polsce, szczególnie wśród osób fizycznych, opiera się na pojazdach używanych. Jeżeli elektromobilność w Polsce ma być masowa, musimy wesprzeć także pojazdy używane, tym bardziej, że robią to już znacznie bogatsze kraje, takie jak Niemczy czy Holandia”powiedział Mazur w rozmowie z ISBnews.

Zastrzegł, że wprowadzenie dopłat do pojazdów używanych wymagałoby zmian ustawowych, bo obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), odpowiadający za program „Mój elektryk”, może dofinansowywać wyłącznie samochody nowe.

„Myślimy o wprowadzeniu nowego programu, analogicznego do 'Mojego elektryka’, tylko przeznaczonego dla pojazdów używanych. Przy pełnej determinacji i pozytywnym podejściu do tego tematu ze strony skarbu państwa, realne byłoby uruchomienie takich dopłat w II półroczu 2022 roku”ocenił Mazur.

Jego zdaniem, propozycja PSPA została przyjęta z zainteresowaniem, bo w środowisku rządowym jest świadomość, że elektromobilność trzeba „umasawiać”.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 120 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments