Przełomowy wyrok TSUE dot. frankowiczów!

Udostępnij

Na ten wyrok z wielką niecierpliwością czekali frankowicze. Wreszcie jest i to korzystny dla osób, które zadłużyły się we frankach.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął po stronie frankowiczów i uznał, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może ulec zmianie w zakresie, w jakim nie podlegałyby one już indeksacji do waluty obcej równocześnie podlegając stopie oprocentowania opartej na stopie obowiązującej w odniesieniu do tej waluty, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów” – można przeczytać w orzeczeniu.

Konsekwencje orzeczenia TSUE

Dosłownie kilkadziesiąt minut przed ogłoszeniem wyroku polski złoty umocnił się. Podskoczyły też akcje polskich banków. W chwili pisania tych słów nie widać jeszcze wyraźnie, co dzieje się z naszą walutą i akcjami banków frankowych po poznaniu treści orzeczenia TSUE.

Możliwe jednak, że sektor bankowy w Polsce czeka pewien kryzys. Według wyliczeń Związku Banków Polskich (ZBP), koszty będą drogie i mogą wynieść w ramach całego sektora nawet 60 mld zł.

Nie ma obaw, że wyrok TSUE ws. kredytów hipotecznych we frankach wywoła w Polsce kryzys gospodarczy. (…) Jestem w kontakcie z Komisją Nadzoru Finansowego i wiem, że sytuacja jest absolutnie stabilna i pod kontrolą” – uspokajał jednak jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki. Podobnego zdania jest szef NBP Adam Glapiński.

W Polsce jest ok. 470 tys. frankowiczów. Łączna wartość zaciągniętych przez nich kredytów to 125 mld zł.

Jak orzeczenie TSUE wypłynie rzeczywiście na rynek w Polsce? Będziemy na bieżąco śledzić sprawę i relacjonować wam, co w konsekwencji dzieje się na GPW i jaki los na wykresie spotka złotego…

Więcej o kwestii frankowiczów, o tym, co mogą zyskać na pozytywnym wyroku TSUE, oraz jakie mogą być konsekwencje dla polskiego rynku pisaliśmy szerzej w tym miejscu.

 

 

 

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Spis treści [hide]

Najnowsze

Zobacz również