Według najnowszego raportu TMF Group – wiodącego globalnego dostawcy usług w zakresie zgodności finansowej i biznesowej – Polska plasuje się na dziesiątej pozycji na świecie i czwartej w Europie w niechlubnym rankingu państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom.
Za tak niekorzystny wynik naszego kraju odpowiada złożoność przepisów regulujących prowadzenie biznesu, czyli przede wszystkim Polski Ład, który gruntownie przebudował system podatkowy.
Dane te potwierdza raport Assay Biznes. Z niego wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Mało tego, połowa przedsiębiorców chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. 82% z nich przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych zmian w Polskim Ładzie, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe. Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 złotych miesięcznie.
Nowe przepisy prawne boleśnie uderzyły w przedsiębiorców 
Przepisy prawa pracy w Polsce już wcześniej były mocno skomplikowane. Natomiast wprowadzenie w styczniu tego roku Polskiego Ładu tylko jeszcze bardziej pogorszyło tę sytuację i utrudniło prowadzenie biznesu.
Polski Ład zmienił bowiem nie tylko przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców i pracowników, ale także sposób naliczania wynagrodzeń, z czym firmy miały ogromne problemy ze względu na niejasne wytyczne przekazane na krótko przed wejściem nowych regulacji w życie.
Biznes w Polsce… jak w Boliwii
W efekcie, w Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes już tylko we Francji (drugie miejsce), Grecji (szóste miejsce) i we Włoszech (ósme miejsce). Za najtrudniejszy kraj do prowadzenia działalności gospodarczej na świecie uznaje się natomiast Brazylię. Tuż przed Polską – na dziewiątym miejscu – znalazła się natomiast Boliwia.
Za najlepsze miejsca do prowadzenia biznesu uznano natomiast Curaçao, Kajmany, wyspę Jersey, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Tajlandię, Danię, Hongkong i Wielką Brytanię.
Czego najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy?
Największy niepokój powoduje w tej chwili ogromna zmienność przepisów i wzrost obciążeń, co idzie w sprzeczności z ogólną sytuacją, która jest bardzo trudna. Przedsiębiorcy nawet instynktownie czują, że mają coraz trudniejsze warunki funkcjonowania po stronie regulacyjnej, a poza tym jeszcze otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne jest dla nich coraz trudniejsze.
Przedsiębiorcy znaleźli się dziś bowiem pod presją wielu czynników gospodarczych, geopolitycznych czy makroekonomicznych, takich jak najwyższa od 25 lat inflacja, podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej czy ogólna niepewność po stronie konsumentów, związana chociażby z tym, że nie wiadomo, jak dalej będzie się toczyć wojna w Ukrainie. Wszystkie te czynniki składają się na to, że prowadzenie firmy nie jest dziś łatwe, a pozyskiwanie kapitału staje się coraz bardziej wymagającym wyzwaniem.
Polacy już nie chcą zakładać działalności
W efekcie Polacy dziś preferują stabilność i pracę na etat. O własnej firmie myśli bowiem teraz tylko 15% respondentów badania przeprowadzonego przez Maison & Partners dla Grupy Assay, przy czym ¾ tej grupy nie jest do tego w pełni przekonanych. Zdecydowana większość z nich nie zamierza otwierać własnej firmy w ciągu najbliższego roku. 64% badanych uważa natomiast wprost, że nie jest to dobry moment na zakładanie biznesu.
Polki Ład największym winowajcą
Ponadto, średnio co czwarty polski przedsiębiorca myśli w tej chwili także o redukcji zatrudnienia, a 43% z nich chce zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji. To w dużej mierze efekt otoczenia gospodarczego. Tym, czego najbardziej obawiają się w tej chwili przedsiębiorcy, są bowiem wysokie koszty pracy, w tym przede wszystkim składki ZUS, wysokie podatki i niestabilność prawa.
Na osobną wzmiankę zasługuje tutaj oczywiście Polski Ład. Otóż aż 66% Polaków dziś ocenia tę reformę negatywnie, a niemal 40% deklaruje, że ich obciążenia podatkowe w związku z reformą zwiększyły się – średnio o prawie 900 złotych miesięcznie.
W grupie przedsiębiorców odsetek tych, którzy stracili na nowej reformie podatkowej, jest jednak dużo wyższy i sięga 70%, a średnia szacowana strata to 2346 złotych. Co więcej, 82% ogółu Polaków deklaruje, że nie rozumie zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie i jego kolejnych korektach.