Co dalej z rynkiem koncertowym w Polsce? Branża eventowa, w tym organizatorzy, kluby, Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Polska Izba Techniki Estradowej i Związek Zawodowego Muzyków RP, a także artyści apelują o odmrożenie tego rynku.
Otwórzcie koncerty!
Choć swoją działalność wznowić mogły kina, teatry, filharmonie, a ponadto mogą odbywać się imprezy sportowe, nadal nie jest możliwe organizowanie koncertów.
W oświadczeniu, które w swoich mediach społecznościowych publikują organizatorzy koncertów, ale też wielu artystów muzycznych, w tym Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Smolik czy Artur Rojek, możemy przeczytać:
Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem 10-tysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.
Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?
Działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej. Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia.
Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna chce być także równa wobec prawa.
Dlaczego koncerty nadal są zakazane?
Co ciekawe, już parę badań udowodniło, że przy zachowaniu reżimu sanitarnego organizowanie koncertów wcale nie sprzyja rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzja o braku odmrożenia rynku koncertów jest o tyle dziwna, że faktycznie od piątku można uczestniczyć już w seansach kinowych i tym podobnych eventach.