Prof. Eryk Łon: marzy mi się potężny NBP!

876

Prof. Eryk Łon jest dziś członkiem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) znanym ze swojego kontrowersyjnego podejścia do luzowania polityki monetarnej. Był gościem naszego programu, w którym podjęliśmy temat m.in. stóp procentowych w Polsce.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa oraz zagrażającej nam deflacji niedawno RPP zadecydowała o obniżce stóp procentowych do poziomu aż 0,5%. Czy takie działania z punktu widzenia profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu są jednak wystarczające? Czy może Narodowy Bank Polski (NBP), idąc przykładem innych państw, powinien wprowadzić ujemne stopy procentowe? Na takie i inne pytania odpowiedział nam nasz gość – Eryk Łon.

Fan niskich stóp procentowych

Polska gospodarka potrzebuje niskich stóp procentowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście troski o finanse polskich rodzin. Rodzina jest bowiem nadzieją narodu. Jest szczególnie istotne aby ci, którzy kiedyś zaciągnęli kredyty mieszkaniowe dziś nie ponieśli zbyt wysokich kosztów ich obsługi – to wypowiedź Łona z września zeszłego roku, który stwierdził to w artykule napisanym dla Radia Maryja.

To tylko jedna z licznych wypowiedz Łona, kiedy stwierdzał on, że jest zwolennikiem obniżania stóp proc. Dziś twierdzi, że miał rację i RPP już dawno powinno go posłuchać. Co jednak sądzi o ujemnych stopach? O tym opowiedział nam w trakcie wywiadu.

Czy grozi nam deflacja?

Parę dni temu nasz premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Polsce pojawi się deflacja. Łon nie jest już tego taki pewien. Dodaje, że rząd i NBP prowadzą politykę, która może pomóc nam uciec deflacji. Uważa, że władze mają „determinację, by gospodarce pomóc”. Mało tego, jest zdania, że już w czasie trzeciego kwartału możemy „odbijać” w kwestii PKB.

Po więcej informacji odsyłamy do poniższego video:

Eryk Łon

Łon ukończył w 1994 studia na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Na tej samej uczelni uzyskał w 1998 stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy pt. Relacje między płynnością z rentownością polskich banków giełdowych w latach 1991–1996. W 1999 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dziś specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu bankowości, rynku kapitałowego, makroekonomii oraz polityki budżetowej i pieniężnej.

W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszedł również w skład rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). W swojej publicystyce ekonomicznej wypowiadał się m.in. przeciwko przyjęciu przez Polskę waluty euro.

W styczniu 2016 Sejm z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments