Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

572
Andrzej Duda

Prezydenta Andrzej Duda podpisał wyczekiwaną przez kredytobiorców ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jak wiadomo, przewiduje ona możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych i zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Do tego wydłuża z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe pozwolą w praktyce na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się jednak o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe mają przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments