Premier zapowiedział nową opłatę na rynku nieruchomości i kolejne wymogi prawne!

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze informacje z rynku nieruchomości w Polsce i Niemczech.

Kawa z Agentem

“Mieszkanie to podstawowe dobro” -​ resort o pracach nad nową opłatą dla funduszy inwestycyjnych

Ministerstwo rozwoju i technologii ujawniło, że w najbliższych tygodniach poznamy dokładny plan rządu na walkę z instytucjami finansowymi kupującymi hurtowo mieszkania.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział natomiast, że będzie to specjalna opłata. Szef rządu zaznaczył również, że hurtowe zakupy mieszkań przez instytucje finansowe podnoszą ceny nieruchomości dla zwykłych Polaków.

Wypowiedź premiera była reakcją na doniesienia o wykupieniu przez pewien fundusz wszystkich 435 mieszkań w inwestycji przy ulicy Bokserskiej na Mokotowie w Warszawie.

Eksperci ostrzegają, że taki ruch uderzy przede wszystkim nie w fundusze, ale w sam rynek nieruchomości i przedsiębiorstwa z nim związane. W szczególności mowa tutaj o polskich firmach zajmujących się wykańczaniem wnętrz i produkcją mebli.

Nowy obowiązek dla właścicieli i wynajmujących mieszkania.​ Będą musieli posiadać nowy dokument!​

W 2023 roku w życie wejdą przepisy nakładające nowy obowiązek na właścicieli mieszkań. Wypełnić go będą musiały również osoby, które wynajmują lokale. Chodzi o świadectwo charakterystyki energetycznej. Posiadać je będzie musiało każde mieszkanie będące przedmiotem obrotu nieruchomościami.

Świadectwo energetyczne pokazuje zapotrzebowanie budynku na energię, oświetlenie, podgrzewanie wody i utrzymanie temperatury. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązywać będzie prawo, które nałoży na właścicieli nieruchomości obowiązek jego posiadania w przypadku dokonania obrotu nieruchomości.

Rok później obowiązek ten będzie rozszerzony na wszystkich właścicieli mieszkań i domów. Obecnie przepisy wymagają dopełnienia tego obowiązku wyłącznie od właścicieli komercyjnych. Warto zauważyć, że nowy obowiązek spadnie również na wynajmujących.

Obowiązek poinformowania o świadectwie energetycznym będzie dotyczyć już ogłoszenia zbycia lub najmu nieruchomości w momencie, gdy dla budynku taki dokument został sporządzony.

W Niemczech znów awantura o bloki z wielkiej płyty, bo Polacy nie chcą tam mieszkać​!

W czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej, jak grzyby po deszczu wyrastały osiedla będące odpowiednikiem naszej wielkiej płyty. Po zjednoczeniu kraju stały się one wielkim problemem dla Niemiec.

Wiele blokowisk wyburzono, ale sporo postanowiono zachować. Argumentem było to, że być może zamieszkają tam kiedyś Polacy – jako, że przez czasy PRL przyzwyczaili się oni do wielkiej płyty.

Nasi rodacy, którzy przez ostatnie dekady tłumnie przeprowadzali się do Niemiec, nie polubili jednak tych wielkich bloków. Dziś absolutnie nie chcą tam mieszkać – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, dlatego spór wybucha na nowo.

Największą popularnością wśród Polaków w Niemczech cieszą się natomiast domy jednorodzinne, które można kupić na własność. Mieszkania w wielkich blokach należą zazwyczaj z kolei do spółdzielni i są wyłącznie wynajmowane – nie można ich kupować na własność. W efekcie Niemcy nie wiedzą dziś co z tymi blokami zrobić.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również