Jeśli lockdown już was męczy mamy dwie wieści: złą i dobrą. Dobra jest taka, że znamy wstępną datę końcu lockdownu. Zła: przed nami jeszcze miesiąc życia w zamrożeniu. Szczegóły podał dziś premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej.

Premier o końcu lockdownu

Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki – oświadczył w poniedziałek w Lubinie premier Mateusz Morawiecki. Wszystko ma zależeć jednak od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.

Pocieszył jednak obywateli, że „zbliżamy się do przełomu”. Ten „może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać”.

Jak dodał, niektóre rynki mogą być odmrażane wcześniej, a niektóre później. Kluczowy będzie poziom wyszczepienia ok. mln Polaków.

Przypomniał, że od 10 maja każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do programu szczepień, a w drugiej dekadzie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach.

Jestem przekonany, że będzie to przełom – zapewnił.

Dodał, że wie, że mimo tego wielu rodaków pozostaje sceptycznych w kwestii szczepionek.

– Gen sceptycyzmu czy zwątpienie w sens narodowego programu szczepień powodują, że szeroki powrót do normalności będzie trwał dłużej – powiedział i podkreślił, że wszystkie dane potwierdzają jednak prawidłowość działania szczepionek.

Świat wychodzi z lockdownu

Jak na razie Wielka Brytania i Izrael niemal w pełni wyszły już z lockdownu. W Polsce proces ten potrwa, jak widać, dłużej.

Nadal zresztą nie jest jasne, jak będzie wyglądało nasze życie po pandemii – zwłaszcza pod kątem podróżowania czy brania udziału w imprezach masowych. Możliwe, że niektóre kraje wprowadzą tzw. paszporty covidowe i tylko ich posiadacze będą mogli wchodzić na obiekty, gdzie odbywają się koncerty czy latać samolotami.

Dziś odnotowano zaś aż 7 tys. 283 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – przekazało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 48 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby. Pierwszy lockdown wprowadzono ponad rok temu. Nie jest jasne, czy jesienią nie czeka nas ponowne zamrażanie rynków.

Poprzedni artykułKarat Recykling planuje debiut na NewConnect na przełomie 2021/2022
Następny artykułCEO, COO, CFO, CMO, CTO czyli o kadrze zarządzającej w firmie
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments