Od paru tygodni czekamy na to, aż rząd przedstawi nam wizje tzw. Nowego Ładu. Nadal nie wiemy jednak, o co konkretnie chodzi. Ponoć władza chce przede wszyskim zaprezentować nam swoje pomysły dot. życia gospodarczego i społecznego po okresie pandemii. Teraz trochę światła na sprawę rzucił sam premier Mateusz Morawiecki.

Premier o Nowym Ładzie

W ramach Nowego Ładu chcemy zaprezentować atrakcyjną ofertę dla inwestorów po to, żeby polska gospodarka była jak najlepiej przygotowana do nowej rzeczywistości gospodarczej – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu napisał na Facebooku, że Nowy Ład to program, który „pozwoli wykorzystać nasze stabilne fundamenty finansowe w nowej rzeczywistości gospodarczej do wsparcia polskich przedsiębiorców”.

W ramach Nowego Ładu, jak zapowiada szef rządu, zostanie zaprezentowana „atrakcyjna oferta dla inwestorów po to, żeby polska gospodarka była jak najlepiej przygotowana do nowej rzeczywistości gospodarczej”.

– Po pandemii ludzie będą inaczej podchodzić do kontaktów biznesowych, handlu i produkcji. Będziemy gotowi wykorzystać tę wielką szansę – nie ma wątpliwości Morawiecki.

Nowy Ład, czyli co

Wiadomo, że kierownictwo PiS program „Nowy Ład” zaakceptowało dopiero w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z ostatnią zapowiedzią premiera, plan ten zawiera przede wszystkim projekty inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Całość ma być zaprezentowana w najbliższym czasie. Nie wiemy jak na razie, o co konkretnie chodzi.

Oczywiście nazwa kojarzy się z New Deal, czyli szerokim programem reform społecznych i ekonomicznych, jakie w USA początkiem lat 30. przeprowadził prezydent Franklin Delano Roosevelt. Swoja projekty gospodarcze oparł na keynesizmie, czyli szerokim interwencjonizmie gospodarczym. Czy w tym samym kierunku podąży teraz PiS?

Jak na razie partia prowadziła dość hojną politykę socjalną i – niestety – zwiększała podatki. Nie jest jasne, czy chce zachować ten kierunek, czy iść np. w kierunku większej liberalizacji rynku.

Do oficjalnego zaprezentowania planów rządu możemy na tym polu tylko i wyłącznie snuć pewne domysły.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments