Dzień Inwestora Indywidualnego

Złe wieści dla restauratorów!

Udostępnij

– Niestety nie możemy w tej chwili podjąć decyzji o tym, żeby otworzyć restauracje czy branżę fitness; nie chcemy popełnić błędów innych krajów, gdzie zbyt szerokie otwarcie gospodarki doprowadziło do rekordowego przyrostu zakażeń koronawirusem – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Nie dla restauratorów

Müller w rozmowie z Radiem Wrocław powiedział, że obecnie rząd nie przewiduje odmrożenia rynku restauracji i branży fitness. Mówił też o programie tarcz.

W tej chwili PFR wypłaca codziennie kolejne dziesiątki, a nawet setki milionów złotych pomocy finansowej właśnie dla tych branż, ponieważ niestety nie możemy jeszcze w tej chwili podjąć decyzji o tym, żeby dokonać otworzenia tych branż – powiedział.

Przywołał też jako przestrogę sytuację z Portugali. Tam po „zbyt szerokim otwarciu gospodarki doprowadziła do sytuacji, w której przyrost zakażeń był rekordowy”.

– W przeliczeniu na Polskę oznaczałoby to, że byłoby to nawet na poziomie 50-60 tys. przypadków dziennie – wyliczał polityk.

Odmrażanie w etapach

Müller odsłonił też trochę kulisów pracy Rady Medycznej, jaka działa od miesięcy przy premierze. Ta doradza szefowi rządu luzowanie obostrzeń, ale wdrażanie tego stopniowo. Proces ma odbywać się w cyklach dwutygodniowych. W tym okresie rada ma obserwować, jak kolejne decyzje wpływają na liczbę zakażeń, osób chorych w szpitalach czy osób pod respiratorami.

Oczywiście jest pewien próg, który jest progiem alarmowym, ale zawsze pod tym kątem jeszcze trzeba sprawdzać inne wskaźniki; nie tylko dzienną liczbę zakażeń, ale właśnie jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o zajęte łóżka covidowe, jak wygląda liczba osób pod respiratorami, jak wygląda sytuacja w innych krajach (…) w związku z tym takich prostych niestety wskaźników już nie ma – przyznał.

W czasie rozmowy pojawił się też temat walk frakcyjnych w Porozumieniu.

– Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dni ta sytuacja się wyjaśni – ocenił. – Alternatywą ewentualną rozpadu Zjednoczonej Prawicy byłyby rządy m.in. skrajnej lewicy we współpracy z Platformą Obywatelską, być może z innymi partiami – dodał po chwili.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również