Powrót dzieci do szkoły – ile wydamy na wyprawkę dla dzieci?

Artykuły szkolne i napis

Rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Mamy więc obecnie czas zakupu nowych, niezbędnych przyborów szkolnych, który z całą pewnością jest dość wrażliwy dla naszych portfeli, ponieważ nie dość, że co roku ceny artykułów niezbędnych do wyprawki szkolnej niezaprzeczalnie rosną, to w tym roku inflacja uderzyła w nas z przerażającą, do tej pory niewidzianą w XXI wieku, siłą i zaczęła bardzo skutecznie pożerać nasze oszczędności.

Co więc należy kupić dziecku do szkoły i ile będzie nas to tym razem kosztować? Przekonamy się poniżej:

Z czego składa się wyprawka szkolna? wyprawka szkolna - gazetka dyskontu

Planując zakupy na rok szkolny 2011/2022, musimy pamiętać, że nasza lista zakupów będzie naprawdę długa. Aby o niczym nie zapomnieć, najlepiej stworzyć spis, na którym znajdą się wszystkie niezbędne artykuły, które będą naszemu dziecku potrzebne w szkole i w domu.

Podstawowe artykuły szkolne

W efekcie, właściwie sporządzona wyprawka szkolna powinna zawierać takie elementy, jak:

 • Plecak
 • Zeszyty
 • Piórnik
 • Ołówki
 • Długopisy
 • Kredki
 • Gumka do ścierania
 • Temperówka
 • Bloki rysunkowe
 • Flamastry
 • Plastelina
 • Klej
 • Przybory geometryczne
 • Nożyczki
 • Farby plakatowe
 • Pędzelki
 • Bibuła
 • Strój na WF
 • Obuwie na zmianę.

Na czym nie warto oszczędzać?

Najbardziej kosztowne elementy wyprawki szkolnej to oczywiście plecak, buty na zmianę oraz strój na WF. Na tych elementach – a zwłaszcza na plecaku – nie warto jednak oszczędzać. Tornistry

Droższy, wysokiej jakości tornister posiadający utwardzoną konstrukcję, a najlepiej także wbudowane kółka, znacznie ułatwi dziecku poruszanie się po szkolnych korytarzach, a także – jeśli uczęszcza do szkoły piechotą – drogę z domu do placówki i z powrotem.

Warto również pamiętać, że tutaj nie chodzi tylko o wygodę – złej jakości plecak może niekorzystnie wpłynąć na postawę naszego dziecka, co w przyszłości może przynieść fatalne skutki. Oszczędność na tornistrze może więc w kolejnych skutkować opłatami za rehabilitacje oraz dziesiątkami godzin poświęconymi na ćwiczenia, aby skorygować to, co zepsuł błędnie dobrany tornister.

Co z podręcznikami?

Najwięcej na wyprawce szkolnej zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej w roku szkolnym 2022/2023, bezpłatne podręczniki trafią do dzieci ze szkół podstawowych.

Warto jednak pamiętać, że rodzice muszą ponieść koszt książek do przedmiotów dodatkowych, takich jak religia czy etyka, oraz do innych nadprogramowych zajęć, które prowadzi dana szkoła.

Ile kosztuje wyprawka szkolna 2022?

Astronomiczne koszty u dziecka rozpoczynającego edukację

Jak wynika z najnowszej edycji corocznego badania SW Research na zlecenie sieci Empik, aż 80% rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę szkolną więcej niż rok temu. Co więcej, należy zauważyć, że wydatki na ten cel rosną z każdym rokiem. Jeszcze w 2018 średnio na wyprawkę dziecka wybierającego się do szkoły po raz pierwszy przeznaczano 1058 złotych. Rok później kwota ta wyniosła już 1120 PLN, w 2020 – 1189 PLN, a w 2021 – 1 388 PLN.

Natomiast w tym roku szacuje się, że rodzice wychowujący jedno dziecko wybierające się do szkoły po raz pierwszy zapłacą średnio 1599 złotych. Z kolei wyprawka dla dwóch uczniów będzie wiązać się z kosztem wynoszącym 2198 PLN, a rodzice trojga dzieci zapłacą około 2942 złotych.

Wydatki u dzieci kontynuujących naukę

Kwestia wyprawki szkolnej dla dziecka, które nie idzie do szkoły podstawowej po raz pierwszy, lecz kontynuuje edukację jest oczywiście o wiele prostsza i niewymagająca tak dużej sumy pieniędzy. Gdy nasza pociecha posiada już część niezbędnych artykułów, nie musimy więc kupować plecaka (jeśli aktualny jest w dobrym stanie i pasuje do wzrostu dziecka) czy piórnika.

Do naszych zadań należy zatem jedynie zakup niezbędnych produktów, do których zaliczyć możemy zeszyty, nadprogramowe podręczniki i przybory szkolne, które nie nadają się już do użycia w kolejnym roku. W tym przypadku musimy się więc przygotować na wydatek w wysokości około 447 złotych. Licealistka zbulwersowana cenami podręczników

Podręczniki dla licealistów kosztują majątek

Na wyprawkę dla licealisty wydamy natomiast dużo więcej. Główną część wydatków w tym przypadku pochłoną oczywiście podręczniki i ćwiczeniówki dla szkół średnich. Okazuje się, że na nowe podręczniki dla licealisty musimy w tym roku przeznaczyć średnio aż 1000 złotych, wraz z książkami do języków obcych.

Wydatek ten możemy co prawda zmniejszyć, szukając używanych podręczników na portalach aukcyjnych lub w antykwariatach, lecz i tak musimy zakupić nowy podręcznik do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość oraz nowe ćwiczeniówki do języków obcych.

300 zł z programu Dobry Start

Oczywiście nie można zapominać, że rodzicom przysługuje dofinansowanie wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu Dobry Start. Wnioski można składać już od 1 lipca. Świadczenie to przyznawane jest na każde dziecko uczące się, które nie ukończyło 20. roku życia, niezależnie od dochodu rodziny, a w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Warto jednak zauważyć, że dodatek ten pokryje w tym roku niecałe 20% średnich kosztów pierwszej wyprawki szkolnej.

Warto tutaj zaznaczyć, że program Dobry Start został wprowadzony w 2018 roku. Już wtedy kwota 300 złotych nie pozwalała nawet w 30% pokryć wydatków związanych z przygotowaniem dziecka do pierwszego pójścia do szkoły. Co więcej, doskonale widzimy, że ceny wyprawki szkolnej z roku na rok wyraźnie rosną, co oznacza, że z każdym miesiącem realna siła nabywcza tego świadczenia jest coraz niższa. Dobry Start

Jak można byłoby zapobiec spadkowi wartości świadczenia w ramach programu Dobry Start? Świadczenie mogłoby być waloryzowane, czyli po prostu aktualizowane tak, aby jego wysokość odpowiadała wysokości umówionego świadczenia z roku poprzedniego. Rząd jednak nie decyduje się na takie rozwiązanie, więc w efekcie dofinansowanie wyprawki szkolnej stanowi z każdym rokiem pokrycie coraz mniejszej części wydatków poniesionej na niezbędne artykuły szkolne.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments