Porozumienie zgłosiło własną poprawkę do projektu ustawy medialnej, tzw. lex TVN. Dopuszcza ona państwa OECD – w tym przede wszystkim USA – do rynku medialnego w Polsce. Wiadomo też, że partia nie zagłosuje za obecną formą przepisów, jaką promuje PiS.

Porozumienie ma swój pomysł na lex TVN

Przypomnijmy, że projekt ustawy autorstwa PiS przewiduje, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Powyższe wywołało jednak wiele kontrowersji. Pojawiły się sugestie, że PiS chce wyeliminować z rynku medialnego TVN, które należy do amerykańskiej spółki Discovery. Stacja nie jest bowiem przychylna obecnej władzy.

Swój pomysł na „lex TVN” ma Porozumienie. Stanisław Bukowiec, sekretarz generalny partii, poinformował dziś na konferencji prasowej w Sejmie, że ugrupowanie przygotowało poprawkę do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Politycy chcą poszerzenia katalogu wymienionych w projekcie państw o te, „które mają ugruntowane stosunki gospodarcze z Polską”.

– Chcemy aby w tej poprawce znalazły się również kraje należące do OECD. Poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych kontaktów gospodarczych z USA – mówił Bukowiec.

Rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek dodał, że poprawka sprawi, że „wszystkie media w Polsce dalej będą mogły funkcjonować”. Dzięki niej „kraje stosunkowo nam nieprzyjazne nie będą mogły w Polsce funkcjonować na rynku medialnym”. Przyznał też, że Porozumienie nie zagłosuje za obecną formą ustawy, jaką promuje PiS.

– Albo ta poprawka i wyłączenie krajów OECD, w tym USA, Kanady, Australii i innych państw, z którymi współpracujemy, albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Są te dwa warianty – powiedział Strzeżek.

Bukowiec dodał jeszcze, że Rosja nie zostanie w przyszłości państwem należącym do OECD.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments