Rząd powoła Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

0
pfizer

Rząd stara się, jak tylko może, nakłonić Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19. Teraz przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Informację podało Ministerstwo Zdrowia. O co chodzi? Fundusz ma w praktyce zapewnić pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi opracowało Ministerstwo Zdrowia.

Resort chce, by powstał Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ma zapewnić pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Jak jednak będzie można starać się o środki? Te będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta. Cała procedura została opisana w ustawie. Urzędnicy będą mieli 60 dni na na rozpatrzenie danego wniosku.

Samo świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej dolny limit wyniesie 10 tys. zł. To w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni. Górny aż 100 tys. zł, ale tylko w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł.

Świadczeniem będą objęte też działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Kto to sfinansuje?

Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty, które będą dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Pomysł ma zapewne uspokoić osoby, które martwią się o skutki szczepień. Rząd zapowiedział też wczoraj, że nie wyklucza wprowadzania kolejnych restrykcji, które mogą dotknąć wszystkich Polaków lub tylko niezaszczepionych.

– W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje – stwierdził wczoraj premier Morawiecki. – Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków – dodał.

– Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony – powiedział też szef rządu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments