Dzień Inwestora Indywidualnego

Popyt na kredyty mieszkaniowe bije rekordy

Udostępnij

Jak podało Biuro Informacji Kredytowej, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2023 wzrosła rok do roku o 421%. To najwyższy wzrost w historii. Z kolei liczba osób ubiegających się o finansowanie zwiększyła się o 277% w ujęciu rocznym.

Ponad 46 tys. osób wnioskowało o kredyt hipoteczny w grudniu pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w grudniu 2023 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 46 340 potencjalnych kredytobiorców. W grudniu 2022 ich liczba sięgnęła zaś 12 300. Co więcej, w porównaniu do listopada 2023 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 16,4%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu wyniosła zaś 435 270 złotych i była najwyższa w historii. W stosunku do grudnia 2022 roku wzrosła ona o 25,1%. Z kolei w porównaniu z listopadem 2023 mamy do czynienia ze zwyżką o 1,3%.

Ponadto, okazuje się, że w grudniu mieliśmy najwyższy w ujęciu rocznym wzrost popytu na kredyty hipoteczne odkąd posiadamy dane w Biurze Informacji Kredytowej – czyli od 2008 roku.

Przyczyny rekordowego popytu na kredyty mieszkaniowe w grudniu

Według Biura Informacji Kredytowej główną przyczyną rekordowego wzrostu popytu na hipoteki w grudniu był fakt, że był to ostatni miesiąc przyjmowania wniosków w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Kierownik Zespołu Analiz Portfelowych Biura Informacji Kredytowej Sławomir Nosal przekazał, że „wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, aż 73% wnioskujących było potencjalnymi beneficjentami programu Bezpieczny Kredyt 2 procent”.

Co więcej, Kierownik Zespołu Analiz Portfelowych BIK zwrócił uwagę, że “rośnie też popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogli być beneficjentami programu. Sprzyja im poprawa zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń (powyżej inflacji)”. kredyt hipoteczny

Sławomir Nosal podkreślił przy tym, że “stawka WIBOR 3M, po wzroście w listopadzie o 0,2 punktu procentowego, w grudniu pozostała dość stabilna i była niższa o 1,1 punktu procentowego niż pod koniec 2022 roku, co wspierało decyzje o zaciąganiu kredytów”.

Ekspert zaznaczył ponadto, że „istotnym czynnikiem determinującym poziom BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości 435 tysięcy złotych – to kwota aż o 1/4 wyższa niż w grudniu 2022 roku”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również