Dzień Inwestora Indywidualnego

Pomysł na emeryturę z Plusem

Udostępnij

Pomysł na emeryturę z PlusemDlaczego powinniśmy oszczędzać na swoje emerytury? Jak mądrze to robić, aby ostatecznie nam się to opłacało? Na temat skutecznego oszczędzania na emeryturę Michał Stanek- prezes zarządu QValue porozmawiał na kanale Portfel Polaka z Mariuszem Jagodzińskim – prezesem zarządu AgioFunds TFI. Zapraszam do omówienia rozmowy:

Pomysł na emeryturę z Plusem – rozmowa na kanale Portfel Polaka

Społeczeństwo, zarówno polskie jak i światowe, obecnie mocno się starzeje. Właśnie z powodu demografii można z dużą dozą pewności postawić tezę, że musimy sami zadbać o naszą emeryturę, ponieważ inaczej po prostu systemy emerytalne nie wytrzymają, otrzymamy tylko ułamek niezbędnych do życia środków i z całą pewnością nie będziemy żyć tak godnie, jak większość obecnych emerytów.

Na jakim etapie jesteśmy demograficznie?

Jesteśmy już starym społeczeństwem. Aż 25% społeczeństwa jest już emerytami, a raptem kilkanaście procent młodzieżą. Na przestrzeni ostatnich 20 lat łatwo zauważyć znaczący spadek populacji z dynamicznym spadkiem liczby osób, które dopiero wejdą w wiek aktywności zawodowej. Natomiast w horyzoncie lat czterdziestu łatwo dostrzegalna jest negatywna tendencja rozkładu grup wiekowych w Polsce. Jeżeli nie zatrzymamy niskiego wskaźnika dzietności w Polsce, sytuacja z każdym rokiem będzie się tylko dalej pogarszać.

Co więcej, dane dotyczące urodzeń i zgonów w naszym kraju zaczęły wyglądać dramatycznie. Ubiegły rok i pandemia koronawirusa spowodowały gigantyczny skok ilości zgonów. Co ważne, to jednak nie sama śmiertelność na COVID-19 to spowodowała, tylko strategia walki z wirusem w naszym kraju. Z kolei ilość urodzeń w Polsce wyraźnie i konsekwentnie spada. Z całą pewnością musimy więc sami zadbać o własną emeryturę, ponieważ pieniędzy w ZUSie będzie zdecydowanie mniej.

Czy polskie społeczeństwo posiada dziś oszczędności na emeryturę?

Okazuje się, że tak, aczkolwiek struktura oszczędności w Polsce jest specyficzna. W naszym kraju przez ostatnie lata oszczędzało się na lokatach i kontach oszczędnościowych bankach. Dziś, przy obecnych stopach procentowych, nie jest to w najmniejszym stopniu opłacalne, a oszczędności pochłania inflacja. Należy więc szukać alternatyw dla lokat bankowych i trzymania pieniędzy w gotówce.

Jakich alternatyw należy szukać?

Dla przykładu akcje. Są obecnie sektory, które w obecnej bardzo trudnej sytuacji świetnie sobie radzą i stały się beneficjentem pandemii. Ulokowane w tych sektorach pieniądze nie będą więc traciły na wartości.

Najłatwiejszym do wdrożenia mechanizmem oszczędzania na emeryturę jest systematyczne inwestowanie. Warto poszukać produktu, który w dużym stopniu, w długim terminie, będzie nas dyscyplinować. Każdy moment jest dobry, aby zacząć inwestować. Jeśli zaczniemy oszczędzać lub inwestować pieniądze w wieku dwudziestu lat, na dobrą emeryturę wystarczy nam odkładanie 10% pensji. Rozpoczynając w wieku 30 lat już 28%. Z kolei w wieku 40 aż 83%. Na tym polega magia procentu składanego.

Dlaczego systematyczne oszczędzanie jest zawsze odpowiedzią na zmienny rynek?

Ponieważ, gdy rynek spada, za tę samą cenę kupujemy coraz więcej walorów. Z kolei, gdy rośnie, nasze aktywa zyskują na wartości. W długim horyzoncie czasowym więc w ten sposób zarabiamy. Warto więc inwestować w dany produkt regularnie, co oczywiście psychologicznie jest trudne do wykonania, lecz to najlepsza droga.

Co w przypadku długotrwałego, wieloletniego załamania rynku?

Świat się zawsze odbudowuje i po kryzysach całe gospodarki odrabiają swoje straty niezwykle dynamicznie. Nie ma w nowożytnej historii świata kilkunastoletnich załamań rynku, maksymalnie kilkuletnie, przy odpowiedniej, szerokiej dywersyfikacji w długim horyzoncie jednak wyjdziemy na plus.

Unikatem na polskim rynku jest produkt o nazwie Emerytura Plus” stworzony przez AgioFunds TFI. Łączy on dwie rzeczy – systematyczne inwestowanie z kontem emerytalnym IKZE. Nawet przy bardzo bezpiecznej strategii, zwrot z inwestycji powinien być satysfakcjonujący, ponieważ korzystając z IKZE oszczędzamy aż kilkanaście procent na podatkach w skali roku.

Taki system dyscyplinuje nas także do systematycznego oszczędzania, ponieważ zamknięcie konta IKZE przed emeryturą powoduje konieczność zwrotu środków urzędowi skarbowego, które zatrzymaliśmy na koncie w ramach tej ulgi podatkowej. W konsekwencji większość osób decyduje się na regularne dokonywanie wpłat na konto IKZE, ponieważ jest to bardzo opłacalne.

Produkt “Emerytura Plus” oferuje elastyczność, ponieważ część środków będzie inwestowana w ramach Planu Systematycznego Oszczędzania (PSO) i te fundusze w przypadku niespodziewanych sytuacji można wycofać bez konsekwencji zwracania podatku. Dzięki temu, otrzymujemy wiele korzyści i częściową elastyczność. Wady? Wyższa minimalna kwota pierwszej wpłaty – 11 tysięcy złotych.

Co warto zrobić ze środkami z likwidacji OFE?

Zdecydowanie przerzucić je na IKE, pomimo opłaty likwidacyjnej w wysokości 15%. Wtedy sami będziemy mogli zdecydować w jaki produkt te pieniądze ulokować.

Wnioski?

Jeśli chcemy godnie żyć na emeryturze, musimy nauczyć się na nią oszczędzać i zacząć to robić jak najszybciej. Tak właśnie wygląda sytuacja w krajach zachodnich, gdzie świadomość inwestowania i rynku kapitałowego jest dużo większa.

Cała rozmowa dostępna jest pod poniższym linkiem:

Najnowsze

Zobacz również