Polskie złoto w polskim skarbcu

465

Gdy NBP ogłosiło, że planuje sprowadzić do kraju część swoich zasobów złota (dotąd kruszec był zlokalizowany w Banku Anglii), szybko pojawiły się głosy sceptyków. Wielu wątpiło, czy proces w ogóle się powiedzie. Wystarczyło przecież pamiętać o problemach, jakie z podobnym ruchem miały władze takiego mocarstwa jak Niemcy. Mimo wszystko NBP pozytywnie zaskoczył malkontentów.

– Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje – powiedział teraz prezes NBP Adam Glapiński cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Wartość sprowadzonego kruszcu to aż 18 mld zł – dowiadujemy się z notki PAP.

Polskie złoto w skarbu NBP

NBP sprowadził z Banku Anglii aż 100 ton złota. Dzisiejsze zasoby kruszcu w naszym kraju wynoszą więc około 229 ton. Już w lipcu „Rzeczpospolita” wyliczyła, że kupując złoto w tym i w ubiegłym roku Polska zwiększyła swoje zasoby aż o 120 proc.

„W UE nie było w tym wieku jeszcze przypadku kraju poza Polską, która skupywałby takie ilości złota. Pod względem posiadanych zasobów NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję w świece wśród banków centralnych. Na tle Europy awansowaliśmy z 15. na 11. lokatę”

– dodaje Money.pl.

Zakupy złota

Tym ruchem nasz kraj wpisuje się w trend, który widzimy niemal na całym globie. Od paru lat żółty kruszec skupuje w sporych ilościach m.in. Rosja, Chiny, Indie czy Turcja. Z kolei w 2018 roku Narodowy Bank Polski skupił 25,7 tony złota. W ciągu ostatnich miesięcy dokupił kolejne 100 ton.

Skąd takie – w oczach niektórych dość niepokojące – ruchy banków centralnych? Z jednej strony pokazuje to, że oczekują one chyba na pogorszenie się sytuacji makroekonomicznej na rynkach. Z drugiej, kupowanie złota dziś może się okazać świetnym ruchem inwestycyjnym i spekulacyjnym. Stąd należy dziś pochwalić NBP własnie za podejmowanie takich działać. W dłuższej perspektywie mogą one okazać się po prostu bardzo dobrą inwestycją.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments