Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega przed tzw. platformami inwestycyjnymi

0
oszuści

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) ostrzega przed nowym rodzajem wyłudzeń na tzw. platformy inwestycyjne. O co chodzi?

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega

Jak kupić BitcoinJak podaje PSB „oszuści dzwonią do niezorientowanych losowych osób i nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty i przesłania środków w bitcoinach na fikcyjne platformy nieistniejących firm.”

„Omamione wizją zysków osoby udostępniają zdalny dostęp do swoich komputerów najczęściej przez oprogramowanie typu AnyDesk. Następnie zdalnie z pomocą ofiary logują się do bankowości elektronicznej i zaciągają kredyty, przy ciągłej asyście ofiary. Następnie środki z zaciągniętego kredytu przelewają na jedną z faktycznie działających giełd, gdzie uprzednio nadal w asyście ofiary weryfikują konta zgodnie z procedurami AML/KYC i następnie kupują kryptowaluty, które przelewają na kontrolowane przez siebie adresy. Ofierze następnie dają dostęp do spreparowanej strony gdzie może śledzić swoje „inwestycje”

– tłumaczy stowarzyszenie.

Niestety część osób daje się nabrać.

„Problem oczywiście się pojawia kiedy chcą upłynnić swoje inwestycje i wypłacić środki, wtedy oszuści domagają się kolejnych opłat np. z tytułu podatku o transakcji itp. Do czasu chęci wypłacenia środków oszuści wielokrotnie namawiają do kolejnych wpłat na co ofiary się zgadzają, bo wydaje im się że ich inwestycja jest realna i przynosi duże zyski.

Dochodzą do nas sygnały, że skala problemu robi się zatrważająca, a oszuści dokonują tego typu wyłudzeń już na masową skalę. Mimo podejrzeń co do dokonywanych transakcji zakupu i ostrzegania klientów przez pracowników giełd kryptowalut, ofiary z premedytacją chcą dokonywać powyższych transakcji i wszelkie próby ostrzeżeń nie przynoszą rezultatu”

– dodaje PSB.

Edukacja, głupcze!

Sytuacja ta pokazuje jak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie inwestycji w kryptowaluty. Jest to relatywnie nowa technologia i społeczeństwo nadal ma nikłą wiedzę na czym faktycznie polega ich zakup i kontrola nad zakupionymi bitcoinami.

Apelujemy, aby zanim ktokolwiek zdecyduje się na tego typu inwestycje i nie miał wcześniej do czynienia z kryptowalutami, aby zasięgnął opinii PSB lub powstrzymał się całkowicie od tego typu inwestycji dopóki nie zdobędzie stosownej edukacji w tym zakresie”

– czytamy dalej.

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega przed nowym rodzajem wyłudzeń na tzw. platformy inwestycyjne.Oszuści dzwonią…

Opublikowany przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin Środa, 19 sierpnia 2020

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments