Mazurskie klimaty na wakacje – 4 ciekawe miejsca

325

wakacje na MazurachMazury może nie są aż tak popularnym kierunkiem turystycznym, jak Bałtyk czy Tatry, lecz nie da się zaprzeczyć, że ta okolica ma swój urok oraz liczną grupę miłośników. Osoby, które każdego roku wybierają się w inne miejsca także w te wakacje powinny rozważyć pobyt na tym pięknym polskim pojezierzu. Oferuje ono mnóstwo atrakcji w wielu ciekawych miejscowościach. Jeśli wybierzemy właściwe z pewnością nie będziemy żałować. Poznaj najciekawsze miejsca, gdzie możesz spędzić wakacje na Mazurach.

Mikołajki

Miejscowość Mikołajki położona jest nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, co oczywiście oznacza duże możliwości, jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą. Co więcej to miejsce jest przez wielu uznawane żeglarską stolicą Polski. Nie oznacza to oczywiście, że Mikołajki nie posiadają innych zalet. Swoją nazwę wzięły od św. Mikołaja, który jest patronem żeglarzy.

Miasteczko oferuje chociażby spacery wspaniałą promenadą. Co ciekawe, jest ono także jednym z najważniejszych ośrodków reformacji na Mazurach.

Można się o tym przekonać w Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Znajdziemy w nim mnóstwo ksiąg, najstarsze pochodzą z XVII wieku. Są to biblie, postylle, kancjonały, katechizmy i kalendarze ewangelickie pochodzące głównie z Mazur i Śląska.

Najbardziej nietypowym eksponatem jest, podarowana w prezencie muzeum, narta Adama Małysza, najbardziej znanego polskiego ewangelika.

Tuż obok znajduje się kolejny znak rozpoznawczy Mikołajek – kościół ewangelicko-augsburski z 1842 roku. Ogromne wrażenie robi jego wnętrze, zwłaszcza zwężająca się ku ołtarzowi perspektywa podkreślona przez białe empory. Budowlę projektowali uczniowie Karla Friedricha Schinkla, słynnego berlińskiego architekta.

W Mikołajkach warto także odwiedzić kościół św. Mikołaja. Wyróżnia się on wieżą widokową, z której widać całą panoramę miasteczka, włącznie z mostem, dwoma jeziorami, a w oddali można dostrzec nawet trzecie – jezioro Łuknajno, które pełni funkcję rezerwatu łabędzia niemego.

Jakie jeszcze atrakcje oferują Mikołajki? Chociażby piaszczystą plażę miejską wyposażoną w szerokie pomosty, na których można się opalać, a gdy upał zacznie doskwierać wskoczyć do wody.

Mamy również możliwość wybrania się na spływ kajakowy lub do parku wodnego Tropikana. Z kolei po pełnym wrażeń dniu, pobliskie lokale zapraszają na klimatyczne wieczory szantowe.

Giżycko

Drugim największym pretendentem do miana żeglarskiej stolicy Polski jest natomiast Giżycko. To mazurskie miasteczko położone na przesmyku między wielkimi jeziorami Mamry i Niegocin.

Jego historia jest typowa dla tego regionu – przebywali tu Krzyżacy, ewangelicy, Mazurzy, osadnicy z dawnych “kresów wschodnich” czy ludność przesiedlona w ramach akcji “Wisła”. Oczywiście pod koniec II Wojny Światowej Giżycko mocno ucierpiało i zostało rozgrabione.

Co więc je wyróżnia na tle innych miejsc w okolicy? Zacznijmy od Twierdzy Boyen. To największy na wschód od Wisły garnizon wojskowy. Podczas I Wojny Światowej właśnie w tej twierdzy udało się Niemcom odeprzeć ataki armii rosyjskiej. Dziś można ją zwiedzić wybierając jedną z trzech tras spacerowych – najdłuższa przewiduje czterogodzinną wycieczkę. W jej budynkach znajduje się kilka wystaw oraz tablice informacyjne wyjaśniające jej historię.

Warto także wybrać się na dawną wieżę ciśnień, która obecnie służy za punkt widokowy. Można wjechać windą lub wejść po schodach. To idealne miejsce do podziwiania pięknej panoramy miasta czy jeziora Niegocin.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Giżycka ekomarina – największa w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Warto przejść się Deptakiem Pasażu Portowego wraz z tarasem widokowym i molo, niewiele krótszym od sopockiego. Absolutnie cudowny widok na jezioro Niegocin zapewnia także Wzgórze św. Brunona, dlatego polecam się na nie przespacerować.

Interesującym miejscem jest także zabytkowy most obrotowy. Jego przęsło waży ponad 100 ton, ale operować nim za pomocą ręcznego kieratu może zaledwie jeden człowiek. Jest to realne dzięki specjalnemu systemowi przekładek. Pochodzi z XIX wieku i jest to jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie.

Z kolei młodszych uczestników wycieczki z pewnością zainteresuje park linowy Wiewióra, jeden z największych w Polsce. Oferuje on aż pięć przejazdów tyrolkowych, w tym dwa nad jeziorem.

Pisz

Innym wartym odwiedzenia miastem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest Pisz. Nazwa miasta pochodzi od Rzeki Pisy, nad którą jest ono położone. Od Warszawy dzieli go odległość zaledwie 200 kilometrów.

Jego zwiedzanie warto rozpocząć od Muzeum Ziemi Piskiej, które znajduje się w piwnicach ratusza. W jego części przyrodniczej dowiemy się jakie zwierzęta żyją w Puszczy Piskiej. Jest ich mnóstwo – od zimorodka i kormorana, po jelenia, wilka czy rysia. W części historycznej poznamy dzieje miejscowości, od prehistorii, po zakończenie II Wojny Światowej. To właśnie wtedy Pisz został zniszczony w ponad 70%, jak zresztą większość mazurskich miasteczek.

Sam ratusz utrzymany w stylu neogotyckim prezentuje się naprawdę wspaniale. Uwagę na nim przyciąga postawiona przed basztą Kamienna Baba – najstarszy zabytek Pisza. Pochodzi prawdopodobnie z czasów pogańskich Prusów.

Ciekawym miejscem jest także kościół ryglowy z murem pruskim z końca XIX wieku. Do 1945 roku był on kościołem ewangelickim, a następnie przejęli go katolicy.

Interesującą atrakcją jest również wyremontowana dawna wieża ciśnień. Na jej najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta i pobliskie jezioro Roś.

W Piszu znajduje się także zbudowany w 1939 roku niemiecki schron punktu oporu Regelbau 502. To pierwsza na świecie i jedyna w Polsce budowla tego typu. Cechował się on nadzwyczajną odpornością, miejsca w nim starczyło dla 28 żołnierzy i oferował takie udogodnienia jak łóżka, ogrzewanie czy oświetlenie. W tym miasteczku można się jeszcze wybrać na spływ rzeką Pisą oraz rejsy niewielkim statkiem po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy.

Węgorzewo

Ostatnią ciekawą mazurską miejscowością przedstawioną w tym artykule jest Węgorzewo. Położone jest tuż przy jeziorze Mamry – drugim największym w Polsce. To najdalej wysunięty na północ port Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Najważniejszym zabytkiem historycznym tego miasta jest pokrzyżacki zamek znajdujący się w jego centrum.

Warto także wybrać się na Wzgórze Saksońskie zlokalizowane nad jeziorem Święcajty. Mieści się tam cmentarz z 1917 roku, na którym pochowano poległych w I Wojnie Światowej po obu stronach barykady żołnierzy. Jeśli nawet to miejsce nas nieszczególnie interesuje, należy dodać, że znajduje się tam również punkt widokowy, z którego rozpościera się absolutnie przepiękny pejzaż na jeziora Święcajty, Mamry oraz Wyspę Kocią.

Dalej, idąc wzdłuż rzeki Węgorapy w kierunku ekomariny, dotrzemy do skansenu będącego częścią Muzeum Kultury Ludowej. Mieści się ono w kilku budynkach i prezentuje różne wystawy, m.in. malarstwa i sztuki użytkowej. Część z nich jest czasowa. Przechodząc dalej przez ogród natrafimy na w pełni wyposażone mazurskie chaty. Znajduje się tam Park Etnograficzny, można w nim obejrzeć obiekty tradycyjnego XVIII- i XIX-wiecznego budownictwa mazurskiego.

Kolejnymi atrakcjami Węgorzewa jest jeszcze gotycki kościół św. Piotra i Pawła wybudowany na początku XVII wieku z najstarszymi na Mazurach organami z 1647 roku oraz grekokatolicka cerkiew św. Krzyża uchodząca za jeden z najlepszych przykładów architektury modernistycznej z lat trzydziestych w Polsce. Turystów w wakacje zachęca również molo, plaża miejska oraz krystalicznie czysta woda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments