Polskie firmy farmaceutyczne (TOP 10)

Udostępnij

Rynek farmaceutyczny niewątpliwie jest jednym z najbardziej dochodowych. Z całą pewnością ta branża jest jednym z ważniejszych sektorów polskiej gospodarki – przyczynia się do wytwarzania ponad 1,3% produktu krajowego brutto i zapewnia ponad 100 tysięcy miejsc pracy. Tworzą go firmy zajmujące się produkcją leków i substancji czynnych będących składnikami leków. W Polsce funkcjonuje ponad 150 firm farmaceutycznych, z czego większość posiada kapitał zagraniczny. Warto dodać, iż wiele z naszych rodzimych firm zdobyło uznanie i klasę na arenie międzynarodowej. Ponadto, polski rynek farmaceutyczny odnotowuje stały wzrost, jest największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w Unii Europejskiej. Co więcej, notuje on stały wzrost.

Analitycy wskazują, że polski sektor farmaceutyczny ma wiele cech pożądanych w wysoko rozwiniętych gospodarkach. Przez ostatnie lata reinwestował w Polsce około 50% swoich zysków, jednocześnie zwiększając wydatki na inwestycje, które stanowią 7% wszystkich nakładów inwestycyjnych w polskiej gospodarce. Mało tego, od 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa nakłady finansowe na ten rynek zwiększyły się i w najbliższych latach będzie on tylko zyskiwać na znaczeniu.

Jakie są więc największe firmy farmaceutyczne w Polsce? Zestawienie TOP polskie firmy farmaceutyczne zostanie zaprezentowane poniżej. Dziesiątą pozycję w nim zajmuje:

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 10: Mabion

Mabion S.A. jest pierwszą polską firmą biotechnologiczną i jedyną w kraju, która posiada w dorobku innowacje. Została utworzona w marcu 2007 roku. U podstaw jej powstania leżała idea zainicjowania działalności w obszarze gospodarki opartej o wiedzę i technologię. Spółka Mabion łączy najnowsze zdobycze nauki, nowoczesne zarządzanie projektami badawczymi, technologicznymi i analitycznymi. We wszystkich obszarach wdraża koncepcję innowacyjnego zarządzania polegającego na integracji wiedzy naukowo-technicznej i zarządczej.

Przedmiotem działalności Mabion jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych, która stanowi dzisiaj fundament walki z najpoważniejszymi schorzeniami dzięki dwóm wyjątkowym cechom – specyficzności i bezpieczeństwu. Rozwijane przez Mabion leki to terapie celowane, charakteryzujące się zdolnością rozpoznania czynnika powodującego raka i oddziaływania tylko z nim. Odpowiednia inżynieria struktury leków firmy sprawia, że przypominają one cząsteczkę organizmu pacjenta, a układ odpornościowy traktuje przeciwciało jako własne białko. Gwarantuje to bardzo niską toksyczność rozwijanych przez nas terapii i stanowi niezwykle ważną korzyść dla pacjenta.

Mabion został utworzony przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy działające na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Mabion zadebiutował w 2010 roku. Firma zatrudnia 229 osób. Aktualna wartość spółki wynosi 1,2 miliarda złotych. Do tej pory jednak nie generuje ona przychodu, a jedynie stratę.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 9: Grupa Farmacol

Grupa Farmacol to polskie przedsiębiorstwo założone w 1990 roku. Od tego czasu jest ono nieprzerwanie czołowym dystrybutorem środków farmaceutycznych w Polsce. Siedziba Grupy Farmacol mieści się w Katowicach. Misją Grupy jest zapewnienie dostępności leków i preparatów leczniczych dla aptek oraz pacjentów na terenie całego kraju. Klientami przedsiębiorstwa jest kilkanaście tysięcy aptek i kilkaset szpitali. Firma posiada osiem ośrodków dystrybucji. Oprócz zlokalizowanego w katowickiej siedzibie, pozostałe mieszczą się w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Firma była notowana nie Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od czerwca 1999 roku do czerwca 2017 jako Farmacol S.A. kiedy to na wniosek spółki jej akcje zostały wykluczone z obrotu. Z tego powodu nie są znane jej aktualne wyniki finansowe. Szacuje się jednak, iż Grupa Farmacol jest warta ponad 1,2 miliarda złotych. Ponadto, zatrudnia ona 4500 pracowników.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 8: Selvita

Selvita to polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krakowie. Spółka zapewnia multidyscyplinarne wsparcie w rozwiązywaniu unikalnych wyzwań badawczych w obszarze odkrywania leków, badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju. Laboratoria firmy znajdują się w Krakowie, a oddział badawczy zlokalizowany jest w Poznaniu. Ponadto Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie: w Bostonie w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Na początku 2021 Selvita sfinalizowała proces akwizycji spółki Fidelta – chorwackiej firmy CRO. Ten historyczny krok w historii Selvity zapewnił skokowy wzrost skali działalności i stanowi fundament do dalszego rozwoju firmy. Selvita wykorzystuje swoją nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną, bogate doświadczenie naukowe oraz współczesne podejście do zarządzania projektami badawczymi, aby budować z klientami długoterminowe relacje biznesowe.

Selvita notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zatrudnia ponad 750 osób. Aktualna wartość spółki wynosi 1,3 miliarda złotych. Z roku na rok notuje ona coraz lepsze wyniki finansowe – w 2020 wygenerowała niemal 142 miliony złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 7: Celon Pharma

Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki. Założono ją w 2002 roku. Firma prowadzi również skuteczny i profesjonalny marketing własnych produktów. Leki spółki pomagają tysiącom pacjentów zachować lepsze i dłuższe życie. Środki finansowe na badania i rozwój pozyskuje ona ze sprzedaży własnych produktów i środków pochodzących z rynku kapitałowego.

Dużym atutem Celon Pharma S.A. jest silne zaplecze badawczo-rozwojowe, które pozwala firmie tworzyć zupełnie nowe klasy skutecznych leków. Dział badawczo-rozwojowy Celon Pharma S.A. tworzy ponad 160 naukowców, spośród których 1/3 posiada tytuł doktora biologii molekularnej, farmacji lub chemii.

Spółka inwestuje w rozwój innowacyjnych farmaceutyków o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych. Środki finansowe na badania nad nowymi lekami firma pozyskuje ze sprzedaży odtwórczych produktów leczniczych, a także z funduszy unijnych uzyskanych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Celon Pharma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktualna wartość spółki wynosi 2,3 miliarda złotych. W 2020 roku wygenerowała ona niemal 140 milionów złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 6: Aflofarm

Firma Aflofarm powstała w Pabianicach w 1989 roku pod nazwą Aflopa. Od tamtej pory przedsiębiorstwo co roku zdobywało coraz lepsze pozycje w rankingach farmaceutycznych, by w końcu 2012 r roku zostać liderem na rynku OTC (produktów bez recepty). W jej ofercie są również leki na receptę, kosmetyki, suplementy diety oraz wyroby medyczne.

Firma może pochwalić się wieloma globalnymi sukcesami. Aflofarm wprowadziła Opokan – lek zawierający meloksykam, którego bezpieczeństwo udowodniła jako pierwsza na świecie. Z kolei w 2017 roku Aflofarm jako pierwszy na świecie wprowadził lek z furazydyną mającą formę zawiesiny.

Firma Aflofarm nie jest notowana na giełdzie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 900 pracowników. Aktualna wartość Aflofarm wynosi około 2,9 miliarda złotych. W 2020 roku firma wygenerowała około miliard złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 5: Neuca

Neuca to polskie przedsiębiorstwo założone 1990 roku. Od wielu lat jest ono liderem rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków w kraju. Kluczowymi partnerami są dla spółki niezależni aptekarze. Dzięki swojej strategii promocyjnej, wsparciu biznesowemu i wykorzystaniu efektu skali, koncernowi udało się już zapewnić sukces wielu aptekom. Siedziba firmy znajduje się w Toruniu. Posiada ona aż 15 centrów logistyczno-magazynowych na terenie całego kraju, w tym 5 centralnych.

Przedsiębiorstwo działa na rynku ochrony zdrowia, podstawową i najważniejszą działalnością jest dystrybucja leków do aptek. Neuca działa również w innych segmentach rynku zdrowia: produkcji leków, suplementów i kosmetyków pod marką własną, badaniach klinicznych, telemedycynie, rozwiązaniach informatycznych i e-commerce w branży health care.

Spółka od 2004 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Neuca od ponad 16 lat regularnie wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę. Polityka dywidendowa spółki zakłada systematyczny wzrost dywidendy – co roku jej wartość na akcje rośnie o około 15%. Neuca zatrudnia ponad 3700 pracowników. Aktualna wartość spółki wynosi 3,1 miliarda złotych. Z roku na rok notuje ona coraz lepsze wyniki finansowe – w 2020 wygenerowała 9,25 miliarda złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 4: Mercator Medical

Mercator Medical to producent rękawic, opatrunków, obłożenia pola operacyjnego i innych materiałów medycznych jednorazowego użytku. Jako producent, sprzedaje je w ponad 60 krajach, jego główne rynki dystrybucji to Europa, Azja, Rosja i USA. Spółka powstała w 1989 roku, a jej siedziba mieści się w Krakowie. Na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała ona w 2013. Z powodu gigantycznego wzrostu popytu na rękawice medyczne, wywołanego pandemią koronawirusa, kurs akcji oraz kapitalizacja spółki w 2020 wzrosły ponad 40-krotnie.

Spółka Mercator Medical notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zatrudnia ona ponad 1200 pracowników. Aktualna wartość spółki wynosi 3,6 miliarda złotych. Z roku na rok notuje ona coraz lepsze wyniki finansowe, lecz jak nietrudno się domyślić, w 2020 roku przychody potroiły się, a zysk operacyjny wzrósł ponad 140 razy. W minionym roku firma wygenerowała 1,8 miliarda złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 3: Adamed

Adamed to polska rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna powstała w 1986 roku na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Adamed to lider na rynku leków nowej generacji – jako pierwsza firma w Polsce w 2001 roku rozpoczęła ona prace badawcze nad innowacyjnymi terapiami. Dziś w swoim portfolio Adamed posiada około 580 produktów, oferowanych pacjentom w 75 krajach na całym świecie, a na inwestycje w badania i rozwój firma przeznaczyła dotychczas 1,5 miliarda złotych. Współpracuje ona z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą.

To właśnie dzięki temu koncernowi pojawił się u nas lek na zakażenie układu moczowego oraz zarejestrowano pierwszą polską amlodypinę. Poza ogromną bazą produktów, Adamed może pochwalić się 15 obszarami teraputycznymi oraz 177 patentami w dziedzinie farmacji. Produkty firmy znajdziemy w Europie, Afryce, Azji,, Australii i Ameryce Północnej.

Adamed to firma rodzinna, nie jest więc notowana na giełdzie. Zatrudnia ona ponad 2000 pracowników. Aktualna wartość przedsiębiorstwa wynosi 4,3 miliarda złotych. Rocznie firma generuje niemal miliard złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 2: TZMO

TZMO, czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją materiałów opatrunkowych i środków higienicznych z siedzibą w Toruniu. Firma została założona już w 1951 roku na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej i Centralnego Urzędu Zaopatrzenia Górnictwa. Jednak już w połowie lat sześćdziesiątych zaczęła ona zdobywać rynki zagraniczne. W tym czasie produkty TZMO trafiły do państw europejskich i afrykańskich, a nawet do Wietnamu.

W roku 1991 zakład został sprywatyzowany i przekształcony w spółkę akcyjną, a udziały objęli jego pracownicy i przedstawiciele środowisk akademickiego oraz medycznego. Jako prywatne przedsiębiorstwo TZMO rozpoczęło ekspansję zagraniczną, otwierając przedstawicielstwa na zagranicznych rynkach, a z czasem także fabryki – w Rosji, Indiach i na Ukrainie. Obecnie grupa TZMO posiada 54 spółki zależne działające w 18 krajach, a produkty firmy dostępne są na ponad 80 rynkach – w Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii. Nie licząc fabryk, TZMO stawia również tak zwane Centra Usług, czyli nowoczesne kompleksy medyczne, które oferują szereg pakietów dla klientów indywidualnych i firm.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych nie są notowane na giełdzie. TZMO zatrudnia ponad 7600 pracowników. Aktualna wartość firmy wynosi 6,7 miliarda złotych. Z roku na rok TZMO notuje coraz lepsze wyniki finansowe – w 2020 firma wygenerowała ponad 3 miliardy złotych przychodu.

TOP polskie firmy farmaceutyczne – miejsce 1, największa polska firma farmaceutyczna: Polpharma

Polpharma to polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Zostało założone w roku 1935, jako polska Fabryka Chemiczno-Farmaceutyczna “Polpharma”, po czym zakład uległ znacznemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zrujnowane fabryki znacjonalizowano i odbudowano w latach 1945-1949. W roku 1951 przeprowadzono reformę i zmieniono przedsiębiorstwo w Starogardzkie Zakłady Farmaceutyczne. W roku 1959 stało się ono częścią Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego “Polfa”. Firmie przywrócono dawną nazwę “Polpharma” 1 grudnia 1995 roku, wraz z przekształceniem jej w jednoosobową spółkę Polpharma SA, będącą własnością Skarbu Państwa.

Spółka została sprywatyzowana 20 lipca 2000 przy udziale polskiego kapitału. Od tego czasu głównym udziałowcem jest Spectra Holding, należąca do Jerzego Staraka. Od 2001 roku za promocję produktów i sprzedaż leków odpowiedzialne jest Biuro Handlowe Polpharma z siedzibą w Warszawie. W roku 2012 Polpharma zakupiła większościowy pakiet akcji Polfy Warszawa S.A.

Aktualnie Polpharma jest obecna na 35 rynkach, w wyniku czego niemal 50% przychodów firmy pochodzi z transakcji międzynarodowych. Przedsiębiorstwo posiada 7 zakładów produkcyjnych i 7 ośrodków badawczych zlokalizowanych w Polsce, Rosji i Kazachstanie, a także siedem ośrodków badań i rozwoju. Polpharma około 20% przychodów przeznacza na inwestycje, badania i rozwój.

W swoim portfolio firma ma ponad 600 produktów, a kolejne 200 znajduje się w fazie rozwoju. Przedsiębiorstwo obecnie jest kluczowe dla całego przemysłu medycznego w Polsce. To właśnie ono wytwarza większość leków kardiologicznych, gastroenterologicznych i neurologicznych. Produkuje również leki dostępne bez recepty (OTC).

Polpharma nie jest notowana na giełdzie. Firma zatrudnia ponad 7500 osób. Jej aktualna wartość wynosi 11 miliardów złotych. Jest to więc największa polska firma farmaceutyczna. Z roku na rok Polpharma notuje coraz lepsze wyniki finansowe – w 2020 firma wygenerowała ponad 2,5 miliarda złotych przychodu.

Pozostałe polskie firmy farmaceutyczne

Z naszego kraju pochodzą jeszcze takie istotne firmy farmaceutyczne, jak:

 • Adiuvo
 • Airway Medix
 • Biofarm
 • Bioton
 • Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek
 • BLIRT
 • Cefarm Szczecin
 • Cormay
 • FSP Galena
 • Hasco-Lek
 • Hurtap
 • Jelfa
 • Master Pharm
 • OncoArendi Therapeutics
 • Pelion
 • Pharmena
 • Polfarmex
 • Ryvu Therapeutics
 • Synektik
 • USP Zdrowie
Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również