Polski rząd nie wesprze rynku kryptowalut

0

Poseł Przemysław Koperski zapytał początkiem sierpnia polski rząd, czy ten zamierza wesprzeć i uregulować rynek kryptowalut w Polsce. Zaznaczył, że firmy z rynku cyfrowych walut mają dziś problem z zakładaniem rachunków bankowych. Polityk właśnie otrzymał odpowiedź.

Polski rząd nie wesprze rynku kryptowalut

Dlaczego polskie firmy z rynku kryptowalut mają problemy dot. kont w bankach?

Wpływ na to mają komunikaty Komisji Nadzoru Finansowego, które zniechęcały banki do współpracy z firmami zajmującymi się obrotem kryptowalutami

– napisał w swoim piśmie poseł Koperski.

Niestety resort finansów nie jest w stanie pomóc tego typu podmiotom.

„Ministerstwo Finansów aktualnie nie prowadzi oraz nie uczestniczy w pracach legislacyjnych związanych z zakładaniem i utrzymaniem kont w bankach dla firm z rynku kryptowalut. Powyższe wynika z tego, że nie jest rolą Ministerstwa Finansów wkraczanie w stosunki cywilnoprawne pomiędzy bankiem, a jego klientami. W tym zakresie obowiązuje swoboda zawierania umów wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego. Banki w przypadku zgłoszenia się klienta, który chce podpisać umowę o prowadzenie rachunku bankowego, stosują standardy obowiązujące w kraju, na świecie oraz w ich grupach kapitałowych. Te standardy obejmują w szczególności proces oceny ryzyka związanego z nawiązaniem relacji biznesowych z danym klientem, co wynika m.in. z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jednocześnie banki samodzielnie oceniają akceptowalne ryzyko, w tym ryzyko związane z obsługą klientów działających na rynku kryptowalut”

– dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację.

Regulacja rynku

W kwestii regulacji rynku resort powołał się na unijną procedurę ustawodawczą „mająca na celu uregulowanie rynku kryptowalut, w tym typu stablecoin.”

Wspomniany „projekt przewiduje wprowadzenie odrębnych ram prawnych regulujących funkcjonowanie rynków obrotu i wymiany kryptoaktywów, również z uwzględnieniem stablecoinów, a także zasady prowadzenia działalności przez dostawców usług w zakresie krytpoaktywów, którzy nie są objęci żadnymi regulacjami sektorowymi w zakresie rynku finansowego”.

Nadal aktualne jest przy tym stanowisko wydane podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych i Komisji dotyczących stablecoinów, zgodnie z którym żadna globalna „waluta wirtualna” typu stablecoin nie powinna być stosowana na terenie Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną znalezione rozwiązania przeciwdziałające ryzykom: prawnemu, regulacyjnemu oraz nadzorczemu, odnoszącym się m.in do ochrony konsumenta i prywatności, opodatkowania, cyberbezpieczeństwa, zagrożenia praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W opinii autorów ww. stanowiska, kryptowaluty typu stablecoin w skali globalnej mogłyby stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej, polityki pieniężnej, efektywności systemów płatniczych oraz uczciwej konkurencji

– dodano w piśmie.

Całość odpowiedzi na interpelację można przeczytać tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments