Polska nadal jednym z biedniejszych krajów Europy

356

Nie mamy dobrych informacji dla rządu. Mimo zapewnień premiera o powstaniu w Polsce „państwa dobrobytu”, nasz kraju pozostaje jednym z biedniejszych w Europie. Instytut GfK wyliczył takie czynniki jak: siła nabywcza w przeliczeniu na osobę i kilometr kwadratowy, by pokazać obszary bogactwa i ubóstwa na kontynencie.

14,73 tys. euro wynosi średnia na osobę, którą Europejczycy mają dysponować w całym 2019 roku na swoje wydatki i oszczędności. Przynajmniej takie dane wynikają z badania instytutu GfK „Siła nabywcza w Europie” w 2019 r. W jego ramach przebadano aż 42 państwa.

Średnia w Europie

Wyniki nie były zaskoczeniem. Najwyższą średnią kwotą mogą się pochwalić obywatele takich krajów jak: Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Z kolei najniższą: Mołdawii, Kosowa i Ukrainy. Jak na tym tle wypada Polska. Na 42 przebadane państwa zajmujemy dopiero 29. miejsce.

Co ciekawe do średniej europejskiej nie „dopchali” się nawet mieszkańcy Warszawy. Przeciętna siła nabywcza osoby żyjącej w stolicy, czyli suma dochodów włącznie z państwowymi zasiłkami, a pomniejszona o podatki i darowizny, wynosi zdaniem GfK 13,15 tys. euro w 2019 roku. To o mniej o 11 proc. niż wynosi średnia w Europie.

Na drugim miejscu wśród polskich miast jest Sopot, na trzecim Poznań. W pierwszej dziesiątce znalazło się Bielsko-Biała, które jest dziś na miejscu ósmym. W zeszłym roku to miasto z południa kraju znajdowało się poza pierwszą dziesiątką.

Najbiedniejszą z 380 przebadanych miejscowości w Polsce jest Szydłowiec z zaledwie 4,82 tys. euro siły nabywczej.

Bieda w Polsce

Czy więc nadal musimy czuć się jak ubodzy krewni w Europie? Nie! Oczywiście porównując nas z np. Francją czy Holandią raczej możemy popaść w kompleksy. Warszawa jest bowiem biedniejsza o 8 proc. od najbiedniejszego regionu we Francji. Z kolei mieszkańcy hiszpańskiego miasta Kadyks w Andaluzji są bogatsi niż szóstego w Polsce Piaseczna, a najbiedniejsi we Włoszech mieszkańcy Crotone w Kalabrii bogatsi niż ósmej w Polsce Bielsko-Białej.

Patrząc jednak na naszą pozycję w kontekście Europy Środkowej, wychodzi, że nie jest tak źle.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments