Polska 2050 wyprzedza KO [SONDAŻ]

0
sejm

Nowy sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski pokazuje, że na polskiej scenie politycznej doszło do pewnej rewolucji. Polska 2050 staje się drugą siłą polityczną, wyprzedzając KO.

Polska 2050 wyprzedza KO

Wyniki badania są zaskakujące. Co prawda, gdyby wybory odbyły się w niedzielę, PiS otrzymałoby nadal 33 proc. głosów, więc wygrałoby wyścig do Sejmu, ale zmiany zaszły na dalszych miejscach.

I tak Polska 2050 cieszy się już zaufaniem 17,7 proc. wyborców, a KO 17,5 proc.. Wcześniej to koalicja PO z Nowoczesną, Zielonymi i Inicjatywą Polską była najsilniejszą siłą po stronie opozycji.

Na kolejnych miejscach znalazły się kolejno: Lewica (9,6 proc.) oraz Konfederacja i PSL-Koalicja Polska (po 5,3 proc.).

PiS wygrywa wybory, ale czy może rządzić?

Zastanawiają dwie kwestie. Po pierwsze, PiS wygrałoby wybory, ale nie jest pewne, czy dałoby radę nadal rządzić Polską. Wszystko zależałoby od procentów przeliczonych na głosy.

Istnieje jednak duże ryzyko, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby już samodzielnie rządzić bez pomocy koalicjantów. Ugrupowanie ma jednak niskie zdolności koalicyjne, więc paradoksalnie mogłoby stracić władzę na rzecz obecnej opozycji.

Kolejna niespodzianka: drugą siłą polityczną w nowo wybranym Sejmie byłby ruch Szymona Hołowni Polska 2050. Co prawda, minimalnie wyprzedza Koalicję Obywatelską, którą popiera 17,5 proc. ankietowanych (spadek o niecałe 2 pkt proc.), ale to interesujące zjawisko psychologiczne. Możliwe, że elektorat centrowy coraz wyraźniej skłania się ku Polsce 2050. I to mimo faktu, że PO rozpoczęło ostatnio wyraźną kontrofensywę programową. Partia przedstawiła niedawno np. swój nowy program gospodarczy na czas kryzysu.

Opozycja mogłaby jednak zbudować szeroką i dość egzotyczną koalicję, w której znaleźliby się posłowie Lewicy, Konfederacji i PSL-Koalicji Polskiej.

11,6 proc. badanych nadal nie wskazało żadnej partii.

Z sondażu wynika również, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 55,3 proc. Na pytanie o udział w ewentualnych wyborach odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 31,9 proc. ankietowanych, a 23,4 proc. respondentów wybrało odpowiedź „raczej tak”. Niechęć do udziału w wyborach zadeklarowało 39,3 proc badanych, z których 20,4 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”.

Sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzony został 5 marca, metodą CATI, na grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments