Jak zacząć inwestować w złoto?

0
jak zacząć inwestować w złoto

Inwestowanie w złoto z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę inwestorów. Tylko w zeszłym roku cena złota na światowych rynkach wzrosła o 20%, a jest to już kolejny z rzędu dobry rok dla złota. Wbrew pozorom inwestowanie w złoto jest w dzisiejszych czasach banalnie proste. Sprawdźmy więc, jak to zrobić i jak zacząć inwestować w złoto.

Jak zainwestować w złoto?

Zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji w złoto jest aktualnie zakup fizycznego złota w postaci złotych monet czy sztabek. Jest to tak zwane złoto inwestycyjne, którego wartość bazuje praktycznie wyłącznie na materiale, z którego jest zrobiona dana sztabka czy moneta. Przedmioty te nie mają w zasadzie żadnej wartości kolekcjonerskiej czy historycznej, a płacimy jedynie za określoną ilość złota danej próby.

Zastanawiacie się, gdzie kupić złoto? Aktualnie na rynku menniczym znajdziemy kilka zaufanych firm, które działają w naszym kraju już od lat. Jeżeli planujemy zakup złotych monet czy sztabek, warto skorzystać z usług jednego z takich zaufanych dostawców.

Inwestowanie w złoto na giełdzie

Istnieją również sposoby na pośrednie inwestowanie w złoto. Jednym z nich może być inwestowanie w złoto na giełdzie, czyli zakup akcji firmy działających na rynku złota. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w akcje obarczona jest wysokim ryzykiem. Na kurs akcji takich spółek wpływają nie tylko światowe notowania złota, ale również bardzo wiele niezależnych od nas czynników zewnętrznych. Jeśli więc nie mamy bardzo dobrej znajomości rynków finansowych, zdecydowanie lepiej pozostać przy tradycyjnym złocie inwestycyjnym.

Jak NIE inwestować w złoto?

Warto wspomnieć jeszcze o tym, jaka inwestycja w złoto raczej nie przyniesie nam zysków. Wiele osób mylnie uważa, że złota biżuteria jest dobrą inwestycją na kryzysowe czasy. W przeciwieństwie do złota inwestycyjnego (złote monety i sztabki) na cenę złotej biżuterii składa się jednak o wiele więcej elementów niż sama wartość kruszcu. Są to między innymi koszty wytworzenia danego elementu biżuterii i marże poszczególnych pośredników (producent, hurtownia, sklep). W związku z tym sprzedając w skupie złota biżuterię, otrzymamy jedynie część kwoty, jaką zapłaciliśmy za nią w sklepie.

Inwestycja w złoto – ile trzeba mieć pieniędzy?

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że inwestycja w złoto zarezerwowana jest wyłącznie dla najbogatszych. Być może wynikało to z faktu, że koszt najpopularniejszych, ważących 1 uncję złotych monet to aż kilka tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że dzisiejszy rynek produktów menniczych jest o wiele bardziej różnorodny i otwarty na mniejszych inwestorów niż jeszcze kilka lat temu. Dobrym przykładem może być złoto inwestycyjne od Mennicy Skarbowej. Poza nadal popularnymi 1-uncjowymi złotymi monetami, bez problemu kupimy również monety o wadze ½ czy ¼ uncji. Również złote sztabki dostępne są w bardzo wielu formatach, poczynając od kosztujących zaledwie kilkaset zł złotych sztabek o wadze 1 grama.

Inwestowanie w złoto – jak wybrać skup złota?

Bardzo ważnym elementem inwestycji w złoto jest również jego sprzedaż. Od tego, jaki skup złota wybierzemy, zależy w dużej mierze to, ile ostatecznie zarobimy na naszej inwestycji. Oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na cenę złota są jego światowe notowania. Jednak doświadczenie pokazuje, że kurs złota w poszczególnych skupach, może się różnić nawet o kilkanaście procent. Zwykle nie warto upłynniać naszej inwestycji w skupach prowadzonych przez kantory czy lombardy. Dla tego typu punktów obrót złotem jest zwykle tylko działalnością dodatkową, obarczoną sporymi marżami. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie specjalistyczny skup złota. Warto wybierać firmy, które działają w największych miastach Polski od wielu lat i cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Jeżeli szukacie sprawdzonego skupu złota, możecie odwiedzić stronę https://skup.zlota.pl. Firma ta prowadzi skup złotych monet, sztabek i tzw. złotego złomu zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online, bez wychodzenia z domu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments