Kiedy będziemy zarabiać jak na mitycznym Zachodzie? Okazuje się, że utrzymując dynamikę zarobków z lat 2017-2019, Polska jest w stanie osiągnąć średnią wynagrodzeń w Unii Europejskiej dopiero w 2038 roku. Przynajmniej takie wnioski płyną z raportu „Salary Catch Up Index”, opublikowanego przez firmę Grant Thornton.

Polska za 18 lat

„Według najnowszej aktualizacji badania Grant Thornton, gdyby średnie dynamiki z ostatnich trzech lat utrzymały się w przyszłości, Polska pod względem zarobków dogoniłaby średnią unijną już za 18 lat – matematycznie rzecz ujmując, przecięcie tych poziomów nastąpiłoby dokładnie w lipcu 2038 roku. W zeszłorocznej edycji analogicznego badania zrównanie płac miało nastąpić dopiero we wrześniu 2069 roku, a w edycji sprzed dwóch lat – w maju 2077 roku”

– napisano w raporcie.

Z dobrych wieści: w ostatnich trzech latach (konkretnie od roku 2017 do 2019) dynamika płacy brutto w Polsce wyniosła aż 5,6 proc. rocznie i to już po uwzględnieniu inflacji. W tym samym okresie w Unii Europejskiej średni roczny skok dochodów wyniósł jedynie 0,4 proc. To naturalny proces w obecnych warunkach.

Z nowego, cytowanego przez nas badania wynika, że pierwszym krajem, który Polska byłaby w stanie dogonić (oczywiście gdyby utrzymały się obecne dynamiki wzrostu) byłaby Portugalia. Ten „zawodnik” jest to minięcia może nawet do 5 lat.

Walka o żółtą koszulkę lidera

Sporym wyzwaniem byliby Niemcy. Grant dodaje, że z wynagrodzeniami zza Odry zrównalibyśmy się jednak dopiero w 2048 roku. To nadal nie koniec wyścigu. Najwyższe obecnie płace w US – takie, jakie osiąga się w Luksemburgu – uzyskalibyśmy dopiero w 2044 roku.

Ostatnim państwem byłaby Irlandia. Polskie wypłaty zrównałyby się z irlandzkimi dopiero w 2059 roku. To efekt tego, że aktualnie płace w tym kraju rosną stosunkowo szybko.

Czy to jednak realne? Pamiętajmy, że właśnie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który niemal na pewno wyhamuje nasze, polskie ambicje. Nawet NBP – co wynika z notatki z ostatniego posiedzenia RPP – prognozuje, że już w przyszłym roku czeka nas wzrost bezrobocia, co może przełożyć się też na spadek wynagrodzeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments