Polscy producenci samochodów osobowych – to musisz wiedzieć

168

Polscy producenci samochodów osobowychDzięki rozpoczęciu produkcji Fiata 126p w 1973 roku, Polska stała się krajem zafascynowanym motoryzacją. Przemysł samochodowy jest niezwykle istotny dla naszej gospodarki. Każdego roku w kilkuset zakładach produkuje się części do tego typu pojazdów warte łącznie dziesiątki miliardów złotych, ta branża zapewnia również ponad 150 tysięcy miejsc pracy.

Mimo wszystko, wśród krajów postkomunistycznych, to Czesi i Rumuni mają swoje własne marki, odpowiednio Skodę i Dacię, a w naszym państwie odpowiedniej lokalnej firmy obecnie brakuje. Choć oczywiście nie zawsze tak było.

Jak wygląda historia polskiej motoryzacji? Czy obecnie są na rynku polscy producenci samochodów osobowych? Jak możemy zapatrywać się na przyszłość pod tym względem? Wszystkiego dowiemy się poniżej.

Polska motoryzacja przed II Wojną Światową

Co ciekawe wszystko zaczęło się już w XX-leciu międzywojennym. Pierwszym polskim producentem aut były Centralne Warsztaty Samochodowe. Swój pierwszy pojazd zaprojektowały już w 1922 roku, a trzy lata później powstał prototyp. Nosił on nazwę CWS T-1 i trafił do produkcji masowej. W latach 1927-1931 zbudowano 500 sztuk osobowej wersji tego modelu oraz 300 pojazdów użytkowych w różnych wersjach.

W 1931 roku na polskim rynku pojawił się nowy, znacznie silniejszy gracz. 21 września przedstawiciele włoskiego Fiata i Państwowych Zakładów Inżynierii zawarli umowę licencyjną na montaż samochodów w naszym kraju. Owocem ich pracy był Polski Fiat 508. Jego seryjną produkcję rozpoczęto w 1935 roku. Wytwarzany był w dwóch wersjach: osobowej “Junak” i uterenowionej, przeznaczonej dla Wojska Polskiego “Łazik”.

Model powszechnie dostępny dla każdego cieszył się znakomitą opinią wśród kierowców. Ostatecznie zbudowano 3600 egzemplarzy, wybuch II Wojny Światowej przerwał dalsze prace.

Polscy producenci samochodów osobowych w PRL – FSO

Sytuacja zupełnie zmieniła się w grudniu 1947 roku, kiedy zdecydowano o budowie Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. Została ona ukończona w 1951 roku i już kilka miesięcy później, dokładnie 6 listopada o godzinie 14:00 z hali montażowej zjechało pierwsze auto Polskiej Republiki Ludowej. Nazwano je Warszawą M-20.

Pierwsze auto produkcji FSO – Warszawa

Powstało w oparciu o radziecki model GAZ M-20 Pobieda. Nie był to szczególnie ekonomiczny czy dopracowany model, lecz mimo to stanowił kamień milowy w historii polskiej motoryzacji i obecnie posiada wprost kultowy status. Pierwszą wersję tego modelu produkowano aż do 1957 roku.

Następnie wprowadzono poważne modernizacje, zmieniono więc nazwę na Warszawa M20-57.

W 1960 zastąpił ją model o nazwie Warszawa 201. Jako pierwszy, oprócz standardowego wyposażenia, był sprzedawany również w odmianie Lux.

Dwa lata później wprowadzono model 202 z nowym, mocniejszym silnikiem. W 1964 modele 201 i 202 zostały zastąpione przez kolejną generację. Zmieniono charakterystyczną bryłę “z garbem” w nadwozie typu sedan. Nowe modele nosiły nazwy 203 i 204, podobnie jak poprzednicy różniły się silnikami.

Co ciekawe, rok później wprowadzono na rynek oba auta w wersji kombi (203K i 204K). W 1968 po proteście firmy Peugeot zmieniono nazwy modeli na 223 i 224. Produkcję pojazdów tej marki ostatecznie zakończono 30 marca 1973 roku. Łącznie z linii montażowej wyjechało 254 471 Warszaw w wersji osobowej.

Syrena

Pierwszą marką całkowicie polskiej produkcji była jednak zaprezentowana w grudniu 1953 roku Syrena. Prototypy były stopniowo ulepszane i w końcu w 1956 zdecydowano się wdrożyć ten samochód do seryjnego montażu.

Pierwszy model – Syrena 100 wytwarzany był w latach 1957-1960. Wyprodukowano 4895 sztuk, lecz posiadał on wiele wad, więc stosunkowo szybko zastąpiono go kolejnym modelem – Syreną 101. Powstało 8347 egzemplarzy tej wersji, ale już w 1962 wprowadzono kolejny szereg usprawnień i wypuszczono Syrenę 102. Pojawiła się nawet w drugiej, mocniejszej wersji – 102 S. Ich produkcja liczyła sobie 11 482 sztuki.

Już rok później zastąpiły je modele Syreny 103 i 103 S. Powstało ich 30 158 egzemplarzy, lecz w 1966 wypuszczono Syrenę 104. Produkowano ją przez 6 lat w łącznej liczbie 116 389 sztuk. W 1972 pojawił się najsłynniejszy model – Syrena 105. Trzy lata później była dostępna nawet druga, droższa wersja, 105 Lux. Produkcję zakończono dopiero w 1983 roku, powstało aż 347 648 egzemplarzy tych dwóch wersji.

Co ciekawe jedna z nich została zakupiona w 2013 roku przez ekipę popularnego brytyjskiego programu Fani Czterech Kółek, a następnie, odremontowana w specjalnie poświęconym jej odcinku i sprzedana za 8 tysięcy funtów do motoryzacyjnego Bubble Car Museum w Lincolnshire. Biorąc pod uwagę wszystkie generacje, łącznie wyprodukowano 521 311 sztuk Syreny.

Fiat 125p

Następnie auto FSO produkowało na jeszcze większą skalę. Był to słynny Polski Fiat 125p nazywany potocznie “Dużym Fiatem”. Został wprowadzony na rynek jako następca Warszawy. Pierwszy model zjechał z linii montażowej już w listopadzie 1967 roku. W kolejnych latach on kilka modernizacji, jednak nazwa pozostawała ta sama.

Dostępny był również w wersji kombi oraz w szybszych limitowanych edycjach 1600 Monte Carlo i 1800 Akropolis . Ostatecznie jego produkcję zakończono dopiero 29 czerwca 1991. Łącznie powstało aż 1 445 699 Polskich Fiatów 125p.

Polonez

Fiata 125p miał zastąpić kolejny model produkcji FSO. Nazwę dla niego wybrali czytelnicy dziennika “Życie Warszawy” w powszechnym głosowaniu. Był to oczywiście Polonez. Jego produkcję rozpoczęto w maju 1978 roku. Na początku miał być to niezwykle ambitny projekt, jednak niestety trafił na bardzo trudny czas gospodarczy i ostatecznie zrezygnowano z wielu nowoczesnych rozwiązań zastępując je tymi ze starszych modeli, w ramach oszczędności.

Auto było sprzedawane w wielu różnych wersjach i na przestrzeni lat przeszło liczne, naprawdę znaczące modernizacje. Najpopularniejsze odmiany nosiły nazwę Caro oraz ATU. Ostatecznie produkcję zawieszono 22 kwietnia 2002 roku, łącznie powstało 1 061 807 osobowych egzemplarzy FSO Polonez.

Polscy producenci samochodów osobowych w PRL – FSM i kultowy Fiat 126p

Z kolei Polska Fabryka Samochodów Małolitrażowych Bielsko-Biała w 1973 roku uzyskała licencję na produkcję Polskiego Fiata 126p potocznie nazywanego “Maluchem”. Był to największy sukces w historii polskiej motoryzacji, w latach 1973-2000 powstało aż 3 318 674 egzemplarzy tego modelu.

Polskie Zakłady Lotnicze WSK Mielec – producent auta Mikrus MR-300

Bardzo ciekawym, lecz znacznie mniej popularnym projektem był Mikrus MR-300. Produkowany był przez Polskie Zakłady Lotnicze WSK Mielec we współpracy z WSK Rzeszów. Auto było wzorowane na niemieckim modelu Goggomobil T300. Według planu miał to być tani minisamochód dostępny dla każdego. Produkcję rozpoczęto w 1957 i trwała do 1960. Powstało 1728 sztuk, wtedy jednak zrezygnowano z dalszej budowy, ze względów ekonomicznych.

Oczywiście w kolejnych latach w fabrykach FSO i FSM powstawały jeszcze auta, chociażby Daewoo Matiz, Lanos czy Fiat Cinquecento, jednak nie były już one polskiej produkcji, lecz były identycznymi wersjami zagranicznych odpowiedników tych marek.

Polscy producenci samochodów osobowych obecnie

Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy powstają jeszcze jakieś polskie samochody? Oczywiście, że tak!

Arrinera Automotive

1 września 2008 roku w Warszawie zostało otwarte biuro projektowe Arrinera Automotive i rozpoczęto pracę nad samochodem o nazwie Hussarya. W 2011 roku zostały one ukończone i zaprezentowano prototyp akcjonariuszom firmy. Zdecydowano również, że marka będzie nosić nazwę Arrinera, a model – Hussarya. Przez kolejne lata trwały dalsze prace, aby usprawnić tę konstrukcję.

W 2015 na targach Poznań Motor Show w końcu zaprezentowano jego testową wersję. W listopadzie tego samego roku na Warsaw Moto Show pokazano wersję wyścigową – Arrinera Hussarya GT, która w styczniu 2016 trafiła do sprzedaży – jest produkowana na zamówienie i jej koszt przekracza milion złotych, wynosi 298 tysięcy dolarów amerykańskich.

W latach 2015-2018 przedsiębiorstwo Arrinera Automotive współpracowało z Politechniką Warszawską. Drogowa wersja auta – Hussarya 33 wciąż jest prototypem, nie uzyskała homologacji seryjnej i prace ulepszeniowe tego modelu nadal trwają. W fazie badań znajduje się również trzeci model marki – Hussarya Electric.

Polscy producenci samochodów osobowych – AK Motor, New Warsaw i FSO Syrena SA

Od 2013 roku firma AK Motor chce wskrzesić markę Syrena. Pracuje nad dwoma modelami: Syrena Meluzyna i Syrena Ligea. Pierwszy z nich, w wyścigowej wersji R już w styczniu 2016 trafił do sprzedaży na zamówienie. Cena? 60 tysięcy euro.

Blisko ukończenia jest również auto marki New Warsaw o nazwie Wratislavia nawiązujący do kultowej Warszawy. Cena? 1,5 miliona złotych, ma powstać 11 egzemplarzy.

Trwają także prace nad elektrycznym samochodem Vosco S106EV. Produkowane jest w Kutnie przez FSO Syrena SA. Proces produkcyjny według planu ma zostać rozpoczęty na początku 2021.

Electromobility Poland

Prawdopodobnie największy projekt powstał jednak w 2016 roku. Założono wtedy spółkę Electromobility Poland. Powołały ją wspólnie PGE, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia. Ich celem jest stworzenie polskiego samochodu elektrycznego.

Wstępnie zapowiadano, że będzie on kosztował 60 tysięcy złotych, pomieści cztery osoby i będzie w sprzedaży już w 2019 roku, jednak nie doczekaliśmy się nawet prototypu. Niedawno więc spółka ogłosiła, że za projekt będą odpowiadać Włosi z Torino Design, a obecne plany zakładają stworzenie pięciu modeli.

Premiera polskiego samochodu elektrycznego odbędzie się we wtorek 28 lipca. Podczas wydarzenia online, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani rodzimą marką, zostanie zaprezentowane prototyp demonstarcyjny wersji hatchback oraz show car SUVa. Z kolei sprzedaż ma rozpocząć się w 2023 roku.

Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkim wyżej przedstawionym projektom uda się zrealizować swoje cele i już w najbliższych latach na drogach ujrzymy nowoczesne samochody polskiej produkcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments