Browar Zamkowy w Cieszynie może upaść. To wiemy od kilku dni. Okazuje się jednak, że chcą go ratować… politycy.

Browar do zamknięcia

Wszystko zaczęło się 24 września, gdy Grupa Żywiec, właściciel Browaru Zamkowego, poinformowała o możliwym jego zamknięciu. W komunikacie napisano, że likwidacja cieszyńskiej spółki ma być ostatecznością, ponieważ najpierw planowana jest próba sprzedaży.

Dlaczego jednak Zamkowy ma problemy? Oficjalnie mówi się o „przeciwnościach rynkowych wzmocnionych przez pandemię”. Innymi słowy, spółka jest nierentowna.

Politycy biegną na ratunek

Okazało się, że politycy rożnego szczebla chcą ratować historyczny browar. Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz chce się spotkać z prezesem browaru, by omówić obecną sytuację.

Swój plan zakupu spółki zapowiedział też były poseł Marek Jakubiak.

Pragę poinformować, że nawiązałem kontakt z przedstawiciele Grupy Żywiec w celu przekazania informacji o woli zakupu spółki Browar Zamkowy w Cieszynie. Teraz wszystko w rękach Grupy Żywiec – napisał na Twitterze twórca i prezes spółki Browary Regionalne Jakubiak. Dziś prowadzi on m.in. browar Ciechan, browar Lwówek (obecnie wydzierżawiony) czy warmiński browar Biskupiec.

W sprawie interwencje podjął też poseł Lewicy Przemysław Koperski.

– Dzisiaj złożyłem na ręce premierów Profesora Piotra Glińskiego i Jacka Sasina interpelację w sprawie planu ratunkowego dla Browaru Zamkowego w Cieszynie. Zapytałem o możliwość upaństwowienia zakładu, tak jak miało to miejsce w 1920 r., wykupu Browaru przez jedną ze spółek podległych Ministerstwo Aktywów Państwowych np. PKN ORLEN lub poprowadzenie przedsiębiorstwa przez Lasy Państwowe tak jak miało to miejsce od 1933 r. do wybuchu II wojny światowej – przekazał na Facebooku polityk.

Dzisiaj złożyłem na ręce premierów Profesor Piotr Gliński i Jacek Sasin interpelację w sprawie planu ratunkowego dla…

Opublikowany przez Przemysława Koperskiego – poseł nę Sejm RP. Lewica. Poniedziałek, 28 września 2020

O pomoc w sprawie Browaru apeluje też Instytut Śląska Cieszyńskiego.

Jako organizacji pozarządowej, zaangażowanej na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa zależy nam na możliwie największym nagłośnieniu zaistniałej sytuacji Apelujemy więc wszem i wobec o wsparcie sprawy i pomoc w znalezieniu nowego inwestora! – nawołuje jego zarząd.

📣APEL‼️Prosimy wszystkich miłośników Śląska Cieszyńskiego i Browaru Zamkowego w Cieszynie o udostępnienie niniejszego…

Opublikowany przez Instytut Śląska Cieszyńskiego Czwartek, 24 września 2020

Hejt na Żywiec

Sama decyzja żywieckiego właściciela sprawiła, że w sieci zawrzało. Internauci z regionu znają bowiem znaczenie browaru w Cieszynie. Browar Zamkowy jest bowiem najstarszym browarem w Polsce, w którym do tego nadal warzy się piwo metodą tradycyjną w otwartych kadziach. Proces ma miejsce w dawnej rezydencji Habsburgów, którzy zresztą otworzyli przedsiębiorstwo w 1846 r.

Browar przetrwał liczne zawirowania, w tym nacjonalizację oraz obie wojny światowe.

Dziś zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments