Polaków stać na coraz więcej! Wskaźnik Dobrobytu rośnie 10. miesiąc z rzędu

Udostępnij

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowszy odczyt Wskaźnika Dobrobytu (WD) odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika wzrosła w styczniu br. już po raz dziesiąty z rzędu.

Wzrost wynagrodzeń wyprzedza inflację

Ekonomiści Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zwracają uwagę, że co najmniej od maja ubiegłego roku główną przyczyną poprawy Wskaźnika Dobrobytu są rosnące wynagrodzenia, przy stabilizacji wielkości zatrudnienia, zaś od września ubiegłego roku tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw znacząco wyprzedza tempo wzrostu cen wyrażone wskaźnikiem CPI.

Przeciętny Polak zarobił w grudniu 8032,96 zł brutto

Warto w tym miejscu przypomnieć, że z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w grudniu minionego roku aż 8032,96 zł brutto, co oznacza, że w ciągu zaledwie miesiąca wzrosło ono o 362,77 zł, tj. 4,7 proc. z 7670,19 zł brutto w listopadzie br., a w perspektywie roku o aż 703 zł tj. 9,6 proc. z 732996 zł w grudniu 2022 r.

Należy tu jednak podkreślić, że kwoty podawane przez GUS są kwotami brutto. Netto, czyli „na rękę” przeciętny Polak zarobił bowiem w grudniu r. nie 8032,96 zł, a 5805,79 zł.

784,02 zł z kwoty brutto potrącone zostało bowiem na składkę emerytalną, 120,49 zł na składkę rentową, 196,81 zł na ubezpieczenie chorobowe a 623,85 zł na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto pobrano także 502 zł na zaliczki z tytułu podatku dochodowego.

Warto tu także wspomnieć, iż jeżeli pracownik zarabia 8032,96 zł brutto, jego pracodawcę kosztuje on aż 9678,11 zł.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Polaków stać na coraz więcej

By zdać sobie sprawę z tego, czy dzięki wzrostowi wynagrodzeń Polaków faktycznie stać na coraz więcej, najnowsze dane zestawić należy z raportem o inflacji. Wynika z niego, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu br. w stosunku do grudnia 2022 r. o 6,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 8,2 proc. i towarów – o 5,5 proc.). 

Fakt ten sprawia, że Polaków realnie stać na coraz więcej. Spadek wskaźnika CPI sprawił bowiem, że wynagrodzenia rosły w szybszym tempie niż ceny.

Wzrost płac napędzi wzrost cen?

Ekonomiści BIEC dostrzegają jednak, że choć z jednej strony szybki wzrost wynagrodzeń przynosi pracownikom i ich rodzinom konsumpcyjną satysfakcję, rekompensując dotychczasowy wzrost cen i podtrzymuje popyt; z drugiej jednak strony staje się silnym zagrożeniem dla dalszego spadku inflacji.

– Jest to tym bardziej niebezpieczne, że wysokiej dynamice wzrostu wynagrodzeń nie towarzyszy jednocześnie równie wysoki wzrost wydajności pracy. Wręcz przeciwnie, w sektorze przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego od blisko dwóch lat obserwujemy spadek wydajności pracy – dostrzegają eksperci.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również