Polacy zostają na urlop w kraju! Wiemy ile zamierzają wydać na rodzinne wakacje

Niemal 35 proc. ankietowanych przez Santander CB Polaków zamierza przeznaczyć na rodzinne wakacje między 1 tys. a 3 tys. zł

199

bezrobocieRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od lat kryzys gospodarczy. Mimo że, rząd rozpoczął już „odmrażanie gospodarki”, to jednak wiele osób w dalszym ciągu nie wróciło do pracy, albo pracuje w obniżonym wymiarze etatu. Wielu osobom zaczynają powoli kończyć się także oszczędności, co sprawia, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy finansowe.

Polacy rezygnują z wyjazdów wakacyjnych

Obecnie już chyba nikt nie ma złudzeń, że tegoroczny sezon wakacyjny będzie zupełnie inny niż dotychczasowe. Wiele osób ograniczy bądź nawet całkowicie zrezygnuje z wyjazdów wypoczynkowych, a Ci, którzy się na nie wybiorą, w znacznej mierze pozostaną w kraju. Takie dane już pod koniec czerwca przedstawiło Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS).

Polacy zamierzają wydać na rodzinne wakacje 1-3 tys. zł

Santander Consumer Bank postanowił zapytać Polaków o to, ile wyniesie całkowity koszt wakacyjnego wyjazdu całej rodziny?

Najwięcej, bo aż 18 proc. pytanych ma zamiar wydać między 1-2 tys. zł. Niewiele mniejszy odsetek ankietowanych (16,7 proc.) wskazał na kwoty rzędu 2-3 tys. zł. Na rodzinne wakacje za więcej niż 5 000 zł może sobie pozwolić natomiast jedynie co dziesiąty badany. W tym gronie największy udział (23,1 proc.) stanową 50-latkowie.

– Polacy unikają w tym roku wyjazdów zagranicznych i związanego z nimi ryzyka. Duża niepewność towarzyszy także naszej sytuacji materialnej – na wakacje wolimy wydać mniej, żeby za bardzo nie nadszarpnąć domowego budżetu. Jak pokazują dane GUS-u, bezrobocie rośnie, a w wielu firmach zmniejszane są pensje, dlatego też planujemy swoje wydatki ostrożniej niż w latach poprzednich – powiedział koordynator raportu „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” z Santander CB Adam Piwek, cytowany w komunikacie.

Santander CB zapytał również Polaków, których aktywności kojarzących się z letnimi miesiącami będzie im brakować najbardziej.

– Najwięcej, bo co trzeci ankietowany (33,7 proc.), wskazał na ograniczenia lub brak możliwości swobodnego korzystania z basenów, aquaparków czy parków rozrywki. Takich odpowiedzi udzielili głównie 30-latkowie (ponad połowa wskazań), czyli osoby, które najczęściej są rodzicami mniejszych dzieci, chętnie korzystających z tego typu atrakcji. Co drugiemu rodzicowi właśnie tych aktywności będzie brakować najbardziej – czytamy w materiale.

Niemal co trzecia badana osoba (32,5 proc.) najbardziej będzie tęskniła tego lata za spotkaniami w większym gronie – czy to z rodziną, czy ze znajomymi. Na tę odpowiedź wskazywali przede wszystkim najmłodsi (więcej niż co druga osoba w wieku 18-29 lat). Jedna piąta ankietowanych (20,9 proc.) żałuje, że nie będzie miała okazji uczestniczyć w żadnym letnim festiwalu muzycznym. Niemal taki sam odsetek (20,8 proc.) wskazał na ograniczenia w swobodnym podróżowaniu za granicę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments