Pandemia zmieniła tegoroczne plany wakacyjne! Polacy zamierzają zostać w kraju

Ponad jedna trzecia (36 proc.) badanych przez CBOS dorosłych Polaków zadeklarowała, że pandemia koronawirusa zmieniła ich tegoroczne plany wakacyjne.

233

bezrobocieRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od II Wojny Światowej kryzys gospodarczy. Mimo że, rząd rozpoczął już „odmrażanie gospodarki”, to jednak wiele osób w dalszym ciągu nie wróciło do pracy, albo pracuje w obniżonym wymiarze etatu. Wielu osobom zaczynają powoli kończyć się także oszczędności, co sprawia, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy finansowe.

Polacy rezygnują z wyjazdów wakacyjnych

Obecnie już chyba nikt nie ma złudzeń, że tegoroczny sezon wakacyjny będzie zupełnie inny niż dotychczasowe. Wiele osób ograniczy bądź nawet całkowicie zrezygnuje z wyjazdów wypoczynkowych, a Ci, którzy się na nie wybiorą, w znacznej mierze pozostaną w kraju.

Ponad jedna trzecia (36 proc.) badanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) dorosłych Polaków zadeklarowała, że pandemia koronawirusa zmieniła ich tegoroczne plany wakacyjne.

Z najnowszego sondażu CBOS pt. „Letnie wyjazdy wypoczynkowe w czasach pandemii” wynika, że zaledwie 42 proc. Polaków planuje tego lata co najmniej dwudniowy wyjazd wypoczynkowy lub turystyczny. 50 proc. nie planuje żadnych wyjazdów a 8 proc. jest jeszcze niezdecydowanych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że aż 80 proc. z planujących letni wyjazd z co najmniej jednym noclegiem, bierze jednak pod uwagę wypoczynek wyłącznie w Polsce.

– Trwający od marca stan epidemii odciska piętno na życiu Polaków – wskazują autorzy badania przypominając, że na początku 2020 roku niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. (…) Brak zamiaru jakiegokolwiek wyjazdu wypoczynkowego z co najmniej jednym noclegiem w ciągu 2020 roku w styczniu zadeklarowało 27 proc. badanych.

Młodzi i wykształceni wybierają się na wakacje

Klasyfikując respondentów według ich wykształcenia dostrzec można zauważalną różnice miedzy osobami z wyższym wykształceniem i tymi, z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym.

Skorzystanie z co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem zamieszkania tego lata planuje dwie trzecie (66 proc.) respondentów z wykształceniem wyższym, niemal połowa (48 proc.) badanych z wykształceniem średnim, mniej niż jedna czwarta (23 proc.) absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i zaledwie 17 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Wśród osób zamierzających wypocząć w tym roku poza swoim miejscem zamieszkania największy odsetek stanowią osoby młode, zaś zdecydowana większość bo aż 70 proc. osób, które ukończyły 55. rok życia deklaruje pozostanie w domu.

Gdzie w tym roku na wakacje?

CBOS wskazuje, że aż 80 proc. spośród osób planujących letni wyjazd wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem zadeklarowało, iż bierze pod uwagę wyłącznie wyjazdy krajowe, 11 proc. odpowiedziało, że planuje spędzić urlop zarówno w kraju, jak i za granicą, 5 proc. – wyłącznie za granicą, a 4 proc. respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

– U progu letniego sezonu urlopowego widać zatem zmianę preferencji w kierunku rezygnacji z wyjazdów zagranicznych i postawienia na wyjazdy krajowe – wskazuje CBOS zaznaczając jednak, iż badanie było realizowane w czasie, gdy wstrzymany był międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy z i do Polski, a powracających do kraju z zagranicy obowiązywała 14 dniowa kwarantanna. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments