Polacy wolą karty niż gotówkę

0
karty płatnicze, visa, mastercard

Polacy zaczęli preferować płatności elektroniczne. Drugi kwartał tego roku okazał się pod tym kątem czasem przełomowym.

Polak woli kartę niż gotówkę

rppW marcu br., gdy rząd ogłosił lockdown, Polacy szturmowali banki i bankomaty. Powód? Fake news o tym, że na rynku zabraknie gotówki. Choć pracownicy banków zapewniali, że nie ma takiego zagrożenia, nasi rodacy wyciągnęli z kont rekordowe ilości pieniędzy w postaci banknotów.

II kw. br. okazał się jednak czasem zupełnie innym. Polacy ochłonęli po pierwszym szoku związanym z pandemią. Mało tego, przez lockdown – jak pokazują badania – zaczęliśmy częściej korzystać sieci i zakupów przez Internet. Miało to swoje odbicie na rynku płatności.

We wspomnianym II kwartale tego roku Polacy po raz pierwszy w historii przeprowadzili za pomocą kart płatniczych transakcje bezgotówkowe na większą kwotę niż miało to miejsce w przypadku gotówki. Do tego zauważono wyraźny spadek wypłat w bankomatach.

112 mln wypłat z bankomatów

Dziennik „Rzeczpospolita” podał teraz dokładne dane dot. tego zjawiska. Od kwietnia do czerwca dokonaliśmy wspólnie jedynie 112 mln wypłat z bankomatów. Liczba wydaje się duża, ale to najmniej od IV kwartału 2004 r., czyli od czasu gdy Narodowy Bank Polski zaczął zbierać tego typu dane.

To nie wszystko. Wychodząc chyba na przeciwko trendom, banki wyłączają też kolejne bankomaty.

„W ślad za malejącą liczbą i wartością wypłat z bankomatów spada liczba tych urządzeń. Tylko przez pierwszych sześć miesięcy tego roku zniknęło 560 urządzeń, a na koniec czerwca było ich 22,1 tys.”

– informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Cyfrowy złoty

Możliwe, że NBP będzie kiedyś chciało wyemitować swoją walutę banku centralnego. Nad takim rozwiązaniem pracuje Ludowy Bank Chin, ale także Europejski Bank Centralny. Temat jako czysta teoria pojawił się też w czasie debaty Kongresu w USA, która to dotyczyła pakietów stymulacyjnych dla amerykańskiej gospodarki.

Jak na razie nie jest jasne, co o temacie myśli NBP. Interpelację w tej sprawie napisał poseł Lewicy Przemysław Koperski. Obecnie nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments