KE podpisała umowę na zakup potencjalnej szczepionki z Grupą Johnson & Johnson

203

Komisja Europejska zatwierdziła trzecią umowę na zakup potencjalnej szczepionki na koronawirusa z firmą farmaceutyczną Janssen Pharmaceutica NV – jedną ze spółek należących do Grupy Johnson & Johnson, podała Komisja. Szczepionka ta znajduje się w III fazie badan klinicznych.

Jeżeli prowadzone badania wykażą, że szczepionka tej firmy jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19, umowa umożliwi państwom członkowskim jej zakup dla 200 mln osób, z możliwością zakupu dla kolejnych 200 tys.

„Dziś udało nam się podpisać trzecią umowę w sprawie szczepionek i poszerzyć tym samym nasz zestaw potencjalnych szczepionek, co zwiększa szanse na znalezienie skutecznego remedium na wirusa. Podpiszemy niedługo następne umowy. Pozostajemy zdecydowani, jeśli chodzi o opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki do walki z tą śmiercionośną pandemią” – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, cytowana w komunikacie.

Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Dotychczas Komisja podpisała już umowy zAstraZeneca i z Sanofi-GSK. Pomyślnie zakończyły się także rozmowy z CureVac, BioNTech-Pfizer oraz Moderna.

Przy pracy nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 Janssen wykorzystuje platformę technologiczną AdVac. Tę samą technologię firma wykorzystała wcześniej do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz potencjalnych szczepionek przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV. Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 znajduje się już w III fazie badań klinicznych.

Komisja podała, że decyzja o wsparciu w produkcji tej szczepionki „opiera się na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie całej UE”.

Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Wysokie koszty i wysoki wskaźnik niepowodzeń sprawiają, że inwestowanie w szczepionki przeciwko COVID-19 stanowi decyzję o wysokim poziomie ryzyka dla podmiotów zajmujących się opracowywaniem szczepionek, umowa ta pozwoli na dokonanie inwestycji, które w przeciwnym razie zwyczajnie nie miałyby miejsca, podała Komisja.

Komisja Europejska od 4 maja 2020 r. zebrała prawie 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego. Komisja potwierdziła także swoje zainteresowanie udziałem w programie COVAX na rzecz sprawiedliwego i powszechnego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek przeciwko COVID-19.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments