Polacy rezygnują z kart kredytowych! Koniec życia ponad stan?

Udostępnij

Obostrzenia wprowadzone w celu opanowania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiły, że życie większość z nas niemal z dnia na dzień uległo zauważalnej zmianie. Mimo, że zdecydowana większość ograniczeń została już zniesiona, to okazuje się, że niektóre zachowania weszły nam w nawyk.

 

Wartość transakcji kartami wzrosła o 10,5 proc.

Już w maju informowaliśmy, że co piąty Polak zrobił w czasie kwarantanny swoje pierwsze zakupy w internecie. W trosce o własne bezpieczeństwo, wraz z odmrażaniem gospodarki i powrotem do codziennej rutyny, wielu sprzedawców zaczęło promować płatności kartami. Jak się okazuje, ta forma transakcji przypadła wielu osobom do gustu.

Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował, że wartość transakcji dokonanych kartami wyniosła w pierwszym kwartale 2020 r. 194,1 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 10,5 proc.

Mimo, że w ogólnej wartości transakcji nadal przeważają transakcje gotówkowe, których udział wyniósł 52,1 proc., to jednak na przestrzeni ostatniego roku wskaźnik ten zmniejszył się o 2,4 punktu procentowego.

– Wskaźnik liczby transakcji bezgotówkowych w dłuższym okresie wykazywał tendencję rosnącą. I tak, porównując I kwartał 2020 r. do analogicznego okresu w 2019 r., liczba transakcji była większa o 14 proc., a porównując do 2018 r., była większa o 38 proc. – wskazał bank centralny.

Stałą tendencją wzrostową dostrzec można także od dłuższego czasu w przypadku wartości transakcji bezgotówkowych. Porównując I kwartał 2020 r. do analogicznego okresu w 2019 r., można zaobserwować, iż łączna wartość transakcji wzrosła o 16 proc., a na przestrzeni dwóch lat aż o 37 proc.

Polacy rezygnują z kart kredytowych

NBP podał także, że podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, które stanowią aż 80,5 proc. Ich liczba zwiększyła się w ciągu I kwartału br. o 227 tys. (wzrost o 1 proc.) i wyniosła 34,7 mln szt.

Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe, które stanową 13,1 proc. W tym przypadku ich ilość zmniejszyła się jednak na przestrzeni I kwartału 2020 r. o 155 tys. (spadek o 3 proc.) i wyniosła 5,6 mln szt.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również