Polacy coraz częściej decydują się podjąć dodatkową pracę

Udostępnij

Badanie Santander Consumer Bank zatytułowane „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” nie pozostawiło złudzeń.

Rosnące w szokującym tempie koszty życia w naszym kraju sprawiają, że – poza ograniczaniem konsumpcji – coraz więcej Polaków zostało także zmuszonych do podjęcia także różnych działań zawodowych.

W praktyce okazuje się, że 17% naszych rodaków w ostatnim czasie zdecydowało się na dodatkową pracę, a 9% badanych zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną.

Jesteśmy niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej Pusty portfel

Z przeprowadzonego w styczniu badania Santander Consumer Banku zatytułowanego „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” wynika, że obecnie aż 56% naszych rodaków próbuje na różne sposoby poprawić stan swoich finansów.

W tej grupie najwięcej jest osób poniżej 40. roku życia. Poprawą finansów domowych zajmują się również mieszkańcy wsi i metropolii oraz respondenci z największymi dochodami powyżej 7000 złotych netto.

Na przeciwległym biegunie znalazło się 44% badanych, którzy obecnie w żaden sposób nie próbują wpłynąć na stan swojego portfela. Są to głównie emeryci, osoby z małych miast do 50 tysięcy mieszkańców oraz nasi rodacy z dochodem od 3000 do 3999 złotych netto miesięcznie.

Na czym najmocniej oszczędzamy?

Ponadto, 65% naszych rodaków przyznało, że rezygnuje z niektórych wydatków, w tym wyjazdów weekendowych czy wakacyjnych. Z kolei na redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej czy kupowanie produktów i usług na promocji wskazało w obu przypadkach po 64%.

Na trzecim miejscu, z wynikiem 61% wskazań, znalazło się wydawanie pieniędzy na najpotrzebniejsze rzeczy, w tym żywność, rachunki i leki. 59% ankietowanych przyznało, że w celu poprawy swojego budżetu decyduje się na ograniczenie wydatków na rozrywkę, a 57% odpowiedziało, że kupuje mniej ubrań.

Z kolei 46% badanych odpowiedziało, że nie poddaje się tak zwanemu efektowi latte, rezygnując z kawy czy jedzenia na mieście.

Masowo poszukujemy dodatkowego zatrudnienia i zabiegamy o podwyżkę

Z badania wynika, że 28% Polaków dba o swoje finanse dzięki temu, że ma więcej niż jedno źródło dochodu – z dodatkowej pracy, wynajmu mieszkania, domu czy garażu. Szukanie pracy

Co więcej, aż 17% naszych rodaków w ostatnim czasie zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. 21% respondentów zabiegało natomiast o podwyżkę, a 13% z nich zdołało ją uzyskać.

Z kolei 9% ankietowanych zdecydowało się na wyjątkowo śmiały krok – zmieniło dotychczasową pracę na lepiej płatną.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również