Podatek od środków transportowych – mini kompendium wiedzy

0
transport

Podatek dochodowy czy podatek od towarów i usług, popularnie nazywany VATem, to nie jedyne należności, które przedsiębiorcy muszą odprowadzać do organu podatkowego. Właściciele pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t opłacają również podatek od środków transportowych.

  1. Za jakie pojazdy trzeba płacić podatek od środków transportowych?
  2. Deklaracja DT-1
  3. Jak złożyć deklarację podatkową DT-1?

Podatek od środków transportowych podatnik jest zobowiązany wpłacić bez wezwania urzędu, a więc o tym obowiązku musi pamiętać sam. Niezłożenie deklaracji i niezapłacenie podatku w terminie może skutkować wezwaniem do niezwłocznego uzupełnienia zaległości wraz z należnymi odsetkami podatkowymi.

Za jakie pojazdy trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Obowiązek opłacania podatku od środków transportowych znany jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy dysponują pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Mogą to być więc zarówno samochody ciężarowe, jak i ciągniki siodłowe lub balastowe oraz przyczepy i naczepy. Podatek opłaca właściciel pojazdu, a więc w przypadku aut czy naczep, które pozostają w leasingu lub są wynajmowane, to nie przedsiębiorca korzystający z nich opłaci podatek, a ich rzeczywisty właściciel, czyli leasingodawca lub firma oddająca pojazd w najem. Zwykle bywa tak, że koszt podatku zostaje przeniesiony na użytkownika, więc chociaż finalnie przedsiębiorca nie ma obowiązku zapłaty tego podatku i tak ponosi jego koszt.

Deklaracja DT-1

W przypadku podatku od środków transportowych nie wystarczy sama opłata. Obowiązek podatkowy wiąże się bowiem również ze złożeniem odpowiedniego dokumentu, którym w tym przypadku jest deklaracja DT-1. Podatnicy powinni ją złożyć do właściwego dla siebie organu podatkowego do 15 lutego każdego roku i do tego dnia są zobowiązani zapłacić pierwszą ratę podatku. Termin płatności drugiej raty przypada na 15 września. W przypadku, w którym środek transportu staje się własnością podatnika po 15 lutego, stosowna informacja podatkowa powinna zostać złożona w ciągu 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Kwestią otwartą pozostaje wysokość podatku. Nie jest ona bowiem określona ustawowo, ale zależy od uchwały rady gminy. Ustawa określa jedynie górne granice wysokości podatku, a w niektórych przypadkach również stawki minimalne wiążące rady poszczególnych gmin. Stawki podatku mogą więc być różne w poszczególnych gminach.

Jak złożyć deklarację podatkową DT-1?

Co do zasady, deklaracja podatkowa DT-1 może zostać złożona do organu podatkowego na dwa różne sposoby – w formie papierowej lub elektronicznej. Pierwsza zakłada konieczność wydrukowania i ręcznego wypełnienia deklaracji, a następnie złożenia jej w urzędzie osobiście lub za pośrednictwem poczty czy firmy kurierskiej. Znacznie łatwiej wypełnić deklarację online oraz przesłać ją do właściwego organu podatkowego w sposób elektroniczny. Nie trzeba posiadać do tego specjalnych programów czy aplikacji – jeśli chcesz spełnić swój obowiązek, korzystając z kanałów internetowych, zapłać podatek od środków transportowych z portalem przyjazne-deklaracje.pl. Podczas wypełniania deklaracji DT-1 można dodać skany potrzebnych dokumentów i przesłać je do urzędu razem z deklaracją. Wszystko szybko, łatwo i wygodnie, w dogodnym miejscu i czasie, a co najważniejsze, bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Całość zajmuje nie więcej niż kilka minut, a do wysyłki potrzebny jest jedynie Profil Zaufany lub konto na ePUAP, a więc narzędzia doskonale znane wielu przedsiębiorcom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments