Znamy plan odmrażania gospodarki rządu?

0
pracownicze plany kapitałowe

Znamy plan odmrażania gospodarki? Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. ograniczeń związanych z pandemią.

Plan odmrażania gospodarki

Już wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował nas o wznowieniu działalności hoteli, co ma nastąpić 12 lutego. Będą mogły jednak udostępnić gościom nie więcej niż 50 proc. pokoi.

Niewiele zmienia się w kwestii gastronomii. Lokale z jedzeniem mogą prowadzić działalność, ale sprzedając tylko towary na wynos. Premier nie podał daty całkowitego odmrożenia tego sektora.

Zamknięte pozostaną też restauracje hotelowe, więc goście hoteli muszą jeść posiłki w pokojach.

Wracają kina!

Od 12 lutego możemy znów pójść do kina lub teatru. Tyle że na sali obowiązywać będzie limit widzów. Zajęte będzie tylko co drugie miejsce.

W pełni działają jednak np. muzea.

Na wcześniejszej konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że od połowy lutego możliwe będzie uprawiania wszelkich form aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Otwierane są więc lodowiska, boiska dla osób uprawiających sport amatorsko i baseny kryte oraz stoki narciarskie. Nie wejdziemy jednak na teren aquaparków. Zamknięte pozostają siłownie.

Kasyna

Z wspomnianego na wstępie dokumentu, wiadomo też, że „przewiduje się uruchomienie kasyn pod warunkiem, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi”.

Od 11 marca otwarte mają być też uzdrowiska. Warto jednak dodać, że do odwołania warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych jest negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta oraz opiekuna dziecka.

W projekcie, jaki tworzy rząd, przewidywane jest także dodatkowe zwolnienie z odbywania kwarantanny dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów, sędziów, powracających do Polski ze zgrupowań zagranicznych. Przepis ten to ukłon przede wszystkim w stronę sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Igrzysk Paraolimpijskich. Pozostałe osoby, które przylecą do Polski, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments