Placówki bankowe znikają z rynku

bank frankowicze

Znakiem czasu jest to, że coraz więcej spraw załatwiamy już przez sieć. Odbija się na to na rynku banków. W ciągu ostatniej dekady pracę w tych ostatnich straciło ok. 30 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniego roku 7,7 tys.

Banki XXI w.

Jak wynika z danych zebranych przez Bankier.pl, banki mają już 19 mln klientów cyfrowych, czyli takich, którym wystarcza obsługa przez sieć i którzy przez to nie potrzebują oddziałów banków w swoich miastach.

Z kolei jak podaje KNF, na koniec września 2020 r. w sektorze bankowym pracowało niecałe 151 tys. ludzi. To więc aż o 30 tys. mniej niż jeszcze dekadę temu. W tym roku banki łącznie zlikwidowały zaś aż 7,7 tys. etatów. W tym PKO BP zmniejszyło swoją strukturę o 1,4 tys. etatów, w Pekao zatrudnienie spadło o 1 tys., w BNP Paribas o 956 osób, w Getin Banku o 849 osób, w Alior Banku o 337 osób, a w Santander Consumer Banku o 365 osób. To nie koniec. W 2021 r. plany redukcji etatów mają wdrażać Santander Bank Polska i BNP Paribas.

PKO BP redukuje oddziały

„Największą siecią oddziałów dysponuje PKO Bank Polski. Ma ich 1040, ale i on zdecydował się zamknąć część placówek. Rok do roku ubyło mu 81 punktów. Na drugim miejscu jest Bank Pekao z siecią liczącą 662 oddziały, a na trzecim Millennium z 502 placówkami. Ten ostatni odnotował wzrost liczby placówek. To efekt przejęcia sieci oddziałów eurobanku. Poza nim, niemal wszystkie ankietowane banki odnotowały spadek liczby placówek w porównaniu do danych sprzed roku”

– analizuje rynek bankier.pl.

„Spadające zatrudnienie to efekt kurczącej się sieci placówek. Na koniec września, zgodnie z danymi KNF, sieć bankowa liczyła 11,9 tys. punktów. To oddziały własne, ale także placówki partnerskie czy przedstawicielstwa zagranicznych instytucji. W ciągu roku z rynku zniknęło 426 punktów. Dziś więcej ludzi pracuje już w centralach banków, niż w sieci placówek na terenie kraju”

– dodaje portal.

Możliwe więc, że wkrótce oddziały bankowe staną się już rzadkością w naszych miastach, zaś rozbudowane zostaną systemy online służące do obsługi klienteli.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments