Nowy sondaż pokazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedziele, wygrałoby je PiS. Tyle że partia raczej nie dałaby rady rządzić bez pomocy koalicjantów.

PiS niby wygrane, ale jednak przegrane

Aż 35,77 proc. badanych odpowiedziało, że chętnie zagłosowałoby na PiS. Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 21,91 ankietowanych. KO popiera już tylko 17,34 proc. wyborców. Z kolei 10,08 osób chce oddać swój głos na Lewicę. Z kolei na Konfederację zagłosowałoby 8,64 proc. badanych. Na granicy progu balansuje PSL z wynikiem jedynie 5,14 proc..

Trochę inne wyniki uzyskano by, gdyby partie tworzące Zjednoczoną Prawicę startowały oddzielnie. Wtedy PiS zdobyłby 33,89 proc. głosów, Polska 2050 Szymona Hołowni – 21,38 proc., KO – 16,86 proc., Lewica 9,66 proc., Konfederacja 8,89 proc., a PSL – 5,58 proc.

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry nie miałaby szansy na wejście do Sejmu. Uzyskałaby wynik 1,63 proc. Jeszcze gorzej wypada Porozumienie Jarosława Gowina. Na te partię chce głos oddać tylko 0,95 proc. osób.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster dla „SE” w dniu 20 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1066 dorosłych Polaków.

PiS straciłoby władzę

Powyższy sondaż pokazuje jednak, że PiS i tak straciłoby władzę. Z takimi wynikami (niezależnie, czy partia startowałaby sama czy z koalicjantami) Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego ludziom nie udałoby się uzyskać większości, która umożliwiłaby im samodzielnie rządy. Wątpliwe zaś, by do koalicji dołączyła Lewica czy Konfederacja lub PSL. W przypadku Polski 2050 i KO jest to już w ogóle niemożliwe.

Sprawa może jednak inaczej wyglądać jesienią, bowiem wtedy pandemia COVID-19 zapewne wygaśnie (i to z przyczyn biologicznych), co rząd może przekuć na akcje propagandową i ogłosić, że udało się mu wygrać z wirusem. Czy wtedy PiS nie ogłosi przedterminowych wyborów?

Dziś wewnątrz Zjednoczonej Prawicy dzieje się bowiem coś bardzo złego. Solidarna Polska i Porozumienie niemal od początku tej kadencji Sejmu mocno buntują się przeciwko niektórym pomysłom z Nowogrodzkiej. Czy ostatecznie za pół roku nie rozsadzi do rządu od wewnątrz? Przekonamy się zapewne jesienią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments